Kancelaria adwokacka brzmi dość strasznie, a przynajmniej poważnie. Termin przywodzi skojarzenia sądów, policji, więzień, płomiennych przemówień. Tymczasem reprezentacja przed sądem jest jedną z wielu czynności przeprowadzanych przez pracowników kancelarii prawnych. Usługi prawnicze mają szeroki wymiar zastosowania w życiu codziennym i wcale nie ograniczają się do spraw kryminalnych.
Analiza umów
Wszyscy słyszeliśmy o tak zwanym drobnym druczku na dole strony. Właśnie tym zajmują się prawnicy – analizą umów oraz szukaniem wszelkich kruczków i luk, tak aby potem nie było niespodzianki. Dobrzy prawnicy prócz znajomości prawa oraz świadomości stałego aktualizowania swojej wiedzy muszą mieć chłonny, analityczny umysł pozwalający ocenić, czy dana umowa jest atrakcyjna dla klienta, a jeśli nie, czy można negocjować pewne aspekty, tak aby podpisanie umowy przyniosło klientowi wymierne korzyści. Jest to istotne zarówno przy spisywaniu umów przez nowych wspólników lub członków spółki, jak i osób prywatnych, na przykład artystów czy naukowców. Pomoc prawna w przypadku tych drugich będzie polegała na ochronie ich własności intelektualnej. Kancelarie adwokackie mogą przeprowadzić negocjacje w zakresie naruszania praw autorskich, znaków towarowych, licencji i wielu więcej.
Ochrona dóbr osobistych
Przyszło nam żyć w czasach, gdy opinia innych ludzi o nas może przesądzić o naszym życiu, zarówno prywatnym, jak i zawodowym. W internecie i mediach społecznościowych łatwo o mowę nienawiści, o oszczerstwa, o plotki. Nic dziwnego, że wiele firm i osób prywatnych pragnie zadbać o swój wizerunek, a wizerunek jest jednym z najważniejszych elementów naszych dóbr osobistych – tuż obok nazwiska czy pseudonimu. Pomoc świąteczna w tym wypadku przez kancelarię adwokacką powinna być realizowana na płaszczyźnie doradztwa oraz reprezentowaniu osób i podmiotów, wobec których dopuszczono się naruszenia dóbr osobistych.
Inwestycje
Kancelarie prawne świadczą szeroko pojęte usługi prawne, a te mogą dotyczyć zarówno opieki nad czynnościami administracyjnymi, reprezentacją, negocjacją, jak i wydawaniem opinii. Wyobraźmy sobie, że chcemy wybudować dom lub inną budowlę na przykład siedzibę firmy. Jest to niemałe przedsięwzięcie i trudno mówić o powodzeniu w przypadku jego realizacji bez uwzględnienia pomocy prawnej. Opieka nad dokumentacją, analizy umów zawieranych między stronami, ocena ryzyka, obsługa ewentualnych sporów z poszczególnymi wykonawcami to tylko niektóre z przykładów, z którymi trzeba się mierzyć, podejmując obrotu nieruchomościami czy przy dokonywaniu decyzji o charakterze deweloperskim.
Doradztwo dla spółek i przedsiębiorstw
Czyli szeroko pojęta obsługa korporacyjna. Może dotyczyć udzielaniu porad i opinii dotyczących prawa administracyjnego i podatkowego, prowadzenie ksiąg rachunkowych i sporządzanie dokumentacji, a nawet analizę struktury firmy. Taka obsługa ma za zadanie wesprzeć młode, jak i już działające od wielu lat firmy i przedsiębiorstwa celem podwyższania ich kapitału, reprezentacji przed sądem oraz w przypadku mediacji i negocjacji między firmą a jej wspólnikami czy wreszcie świadczyć wsparcie w rozwiązywaniu konfliktów wewnątrz kadrowych.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Adwokacką Płaza Głąb sp.p..