Tutaj jesteś

Kominek w salonie: jaki wybrać?

20 kwietnia 2024 Lifestyle Kominek w salonie: jaki wybrać?


Kominek w salonie to sposób na ogrzanie pomieszczenia, a jednocześnie element dodający mu uroku i wyjątkowego charakteru. Któż z nas nie chciałby, wracając do domu po ciężkim dniu, usiąść w cieple na kanapie i zapatrzeć się w ogień? Przy kominku miło spędza się także czas z rodziną i gośćmi. Jaki kominek wybrać, aby efektywnie ogrzać mieszkanie, nie generując dużych kosztów i nie zanieczyszczając środowiska? Przeczytasz o tym poniżej.

Istnieje wiele rodzajów kominków, zasilanych różnymi typami paliwa: jego wybór jest zwykle podyktowany nie tylko względami estetycznymi i funkcjonalnymi, ale także ekonomicznymi. Niemałe znaczenie ma też wpływ używanego paliwa na środowisko naturalne. Przedstawiamy najpopularniejsze typy kominków do ogrzewania mieszkań i domów oraz ich wady i zalety. Szeroki wybór kominków i akcesoriów do nich znajdziesz w ofercie sklepu https://www.komineo.pl/.

Kominek na drewno

Najbardziej tradycyjny rodzaj kominka zapewniający wrażenia, z jakimi większość z nas kojarzy palenie w kominku. Pasuje zwłaszcza do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym. Trzask palącego się drewna i jego zapach budują miłą, przytulną atmosferę, która jest nie do przecenienia w długie jesienne i zimowe wieczory. Jeśli kominek wyposażony jest dodatkowo w płaszcz wodny, może z powodzeniem rozprowadzać ciepło po całym mieszkaniu.

Jako wady kominków na drewno wymienia się jednak konieczność ręcznego dokładania do ognia i regulowania mocy grzania, jak również gaszenia płomieni i sprzątania powstałego popiołu, co jest procesem dość hałaśliwym i brudnym. Szyba zabezpieczająca płomienie szybko pokrywa się czarnym, trudnym do usunięcia osadem, który obniża estetyczne walory kominka. Cena drewna kominkowego nie nie jest niska, więc posiadacze tradycyjnych kominków muszą liczyć się ze sporymi nakładami finansowymi w sezonie grzewczym. Przyczyniają się także do wycinki drzew, co może być mało komfortowe dla osób zainteresowanych ochroną zasobów środowiska.

Kominki elektryczne, gazowe i biokominki: nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego palnika

Wytwarzając ciepło, kominki elektryczne nie generują prawdziwego ognia ani dymu. Nie wymagają dokładania do ognia żadnego rodzaju paliwa. Są bezpieczne i ciche. Wizualnie tworzą w salonie miłą atmosferę, jednak dla fanów trzaskających płomieni i zapachu palącego się drewna kominki elektryczne mogą okazać się niewystarczające.

Kominek gazowy wizualnie przypomina ten na drewno: jeszcze lepszy efekt można osiągnąć, wybierając model z dekoracyjnymi palami drewna i węgielkami. Jest jednak dużo prostszy w obsłudze, niż tradycyjny piec: nie trzeba dodawać do ognia drewna ani innego rodzaju paliwa, a także gasić ognia czy sprzątać powstałego w wyniku spalania popiołu. Wkład gazowy automatycznie pobiera paliwo, a wysokość płomienia regulowana jest przez użytkownika za pomocą pilota.

Biokominek pełni głównie funkcję estetyczną, choć w przypadku niewielkich pomieszczeń może też być wystarczającym źródłem ciepła. Podobnie jak kominek elektryczny i gazowy, nie musi być podłączony do przewodów kominowych, nie wymaga też ręcznego dokładania do ognia w celu jego podtrzymywania. Jest łatwy w użytkowaniu i nie brudzi. Jest to najbardziej przyjazna środowisku forma ogrzewania kominkowego, gdyż nie emituje żadnych szkodliwych substancji.

Decydując się na wybór konkretnego rodzaju kominka, weź pod uwagę rozmiar pomieszczenia, które chcesz nim ogrzewać i zadbaj o to, by rachunki za energię nie były za wysokie. Nie zapominaj też jednak o swoich potrzebach estetycznych. W końcu w salonie będziesz spędzać większość swojego wolnego czasu, a kominek będzie stanowił jego centrum.

Materiał zewnętrzny

Jak zdjąć okleinę z mebli: łatwy sposób na odnowienie

Redakcja wavelo.pl

Nasz zespół to grupa specjalistów zajmujących się tworzeniem artykułów na temat sportu, urody, zakupów, zdrowia i lifestyle. Dzielimy się naszymi doświadczeniami oraz fachową wiedzą, pomagając naszym czytelnikom w codziennym życiu i dbaniu o ich pasje oraz zainteresowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Żywe kwiaty jako dekoracja tortu

Żywe kwiaty jako dekoracja tortu

24 października 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?