Jaki rower dla 4 latka wybrać, by jazda na nim była przyjemnością?

Zakup roweru dla dziecka jest wielkim wydarzeniem. Nie ma się czemu dziwić! Dzieci uwielbiają prezenty, a rodzice są zadowoleni, że maluch nie siedzi w domu przed telewizorem lecz aktywnie spędza czas. O czym trzeba pamiętać wybierając rower dla 4 latka?

Dlaczego warto zachęcać dzieci do jazdy na rowerze?

Jazda na rowerze nie jest łatwa. Dziecko musi nauczyć się utrzymywać równowagę oraz panować nad rowerem. To trudne zadanie. Dzięki temu dziecko, które nauczy się jazdy na rowerze zyskuje większą pewność siebie. Wie, że pokonało dużą trudność. Nabiera wiary we własne siły.

Warto pamiętać, że dziecko, które jeździ na rowerze staje się bardziej mobilne. Zwiedzanie okolicy z rodzicami staje się dużo łatwiejsze i jednocześnie przyjemniejsze.

Wiele osób zastanawia się kiedy zacząć uczyć swojego maluch jazdy na rowerze. Jest to sprawa bardzo indywidualna dla każdego dziecka, ale pierwsze próby można zacząć, gdy dziecko ma 2 -3 lata. Niektóre dzieci mają ochotę jeździć na rowerze inne odczuwają strach, na pokonanie którego potrzebują więcej czasu.

rower dziecko

Jaki rower dla 4 latka?

Wybierając rower dla 4 latki warto zacząć od biegówki. Są to rowery, które nie mają pedałów, a dziecko porusza się na nich odpychając się nóżkami od podłoża. Zadaniem biegówki jest oswojenie malucha z rowerem.

Dzieci, które jako maluchy mają do czynienia z biegówkami dużo wcześniej są przygotowane do rozpoczęcia przygody z rowerem. Nie mają problemów z utrzymaniem równowagi, nie odczuwają takiego strachu przed jazdą na rowerze.

Wybierając biegowy rower dla 4 latka trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wysokość. Rower nie może być za wysoki. Dziecko musi swobodnie dotykać stopami podłoża. Kupowanie roweru większego, by dziecko dużej na nim jeździło mija się z celem. Dziecko, które nie będzie mogło swobodnie wsiąść na rower będzie czuło się nie komfortowo, co tylko zniechęci malucha do prób.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając rower dla 4 latki jest jego waga. Dziecko w początkowym okresie będzie się przewracało. Należy więc wybrać rower lekki, który nie przygniecie naszej pociechy.

Polecamy: https://wavelo.pl/jak-dobrac-rozmiar-ramy-roweru-do-wzrostu/

Jak zacząć jeździć na rowerze?

Zastanawiając się jaki rower dla 4 latka wybrać należy pamiętać, że musi on być dopasowany przede wszystkim rozmiarem. Rower dla 4 latka na dwóch kołach powinien mieć ramę dostosowaną do wzrostu dziecka.

Rower dla 4 latka, który ma 80 – 108 cm wzrostu powinien mieć ramę 12 cali. Dla dziecka, które ma 95 – 122 cm wzrostu idealna będzie rama 16 cali. Koniecznie należy również zwrócić uwagę na wielkość kół. Najczęściej dla 4 latków wybierane są koła 12 calowe. Dla dzieci w wieku szkolnym są to koła 20 calowe.

Zastanawiając się jaki rower dla 4 latki trzeba pamiętać, że dzieci często zaczynają od rowerów z bocznymi kółkami. Czy jest to dobry pomysł?

Zdania odnośnie dodatkowych kółek są podzielone. Wielu rodziców uważa, że dziecko, które wcześniej uczyło się jeździć na biegówce świetnie poradzi sobie od razu przesiadając się na rower dwukołowy. Dodatkowe koła to często krok wstecz dla malucha, który już świetnie radzi sobie z utrzymaniem równowagi.

Wybór dodatkowych kółek to sprawa bardzo indywidualna. Część dzieci od razu chce uczyć się na rowerze bez bocznych kółek. Inne czują się bezpieczniej, gdy wiedzą, że mają dodatkowe zabezpieczenie.

Jaki rower dla 4 latka

Wybór roweru

Wybierając rower dla 4 latki rodzice często rezygnują z bocznych kółek, ale decydują się na zamontowanie sztywnego uchwytu z tyłu roweru, który daje rodzicowi kontrolę nad rowerem. Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady. Dziecko mylnie odbiera poczucie stabilizacji zapewnione przez rodzica.

Korzystniejsze jest asekurowanie dziecka trzymając je za plecy na wysokości łopatek. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie. Wie, kiedy rodzic puszcza je, co pozwala na realną ocenę swoich osiągnięć.

Jazda na rowerze nie jest łatwa. Daje jednak wiele radości. Warto pamiętać, że im wcześniej dziecko zacznie swoją przygodę, tym szybciej opanuje tę trudną sztukę. Trzeba jednak pamiętać, że tylko dziecko, które lubi jeździć na rowerze będzie chętnie korzystało z tej formy rozrywki. Dziecko do nauki trzeba umiejętnie zachęcić.

Redakcja wavelo.pl