Kiedy warto udać się do optyka?

Wada wzroku może zostać wykryta w każdym wieku – coraz częściej okulary muszą nosić nawet małe dzieci. Choć z każdego rodzaju zaburzeniami widzenia należy udać się do okulisty, to warto również odwiedzić optyka, który pomoże dobrać odpowiednie okulary, a także oprawki do nich.

Dobór właściwych okularów

Optyk zajmuje się przede wszystkim doborem właściwych szkieł, ewentualnie również soczewek, który musi nosić osoba mająca wadę wzroku. Za pomocą specjalistycznych urządzeń przeprowadza on badanie, które ma na celu zdiagnozowanie, w jakim stopniu wzrok uległ pogorszeniu. Do optyka zazwyczaj udajemy się po wizycie u okulisty, który zalecił nam noszenie okularów. Niemniej jednak warto odwiedzać go przynajmniej raz w roku, aby sprawdzić, czy nie potrzebujemy nowych, mocniejszych szkieł. W przypadku, gdy wada wzroku postępuje bardzo szybko, należy również odwiedzić gabinet okulisty. Co ciekawe, obecnie współpracę z okulistą nawiązuje wiele salonów optycznych, dzięki czemu w jednym miejscu możemy kompleksowo przebadać wzrok. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę frazę optyk Tychy bądź optyk Żory (ewentualnie podać inne miasto, w którym chcemy odbyć wizytę) i sprawdzić, w którym punkcie przyjmuje również lekarz okulista. 

Optyk w roli stylisty

Optyk w bardzo wielu sytuacjach wchodzi w rolę stylisty, który doradza wybór najlepszych dla nas oprawek okularów. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, co dodatkowo utrudnia nam podjęcie decyzji. Oprawki muszą być dopasowane do kształtu naszej twarzy, długości włosów, charakteru. Dzięki temu okulary mogą stać się elementem naszego image, a niekoniecznie jedynie obowiązkowym dodatkiem do stylizacji. Aby dobrać odpowiednie dla siebie oprawki, trzeba posiadać pewną wiedzę, a także być na bieżąco z obowiązującymi trendami. Co więcej, dobierając okulary, warto wysłuchać opinii osoby trzeciej, która dodatkowo ma duże doświadczenie w doborze oprawek dla osób w każdym wieku.

Jak znaleźć dobrego optyka?

W każdym większym mieście funkcjonuje co najmniej kilka salonów optycznych. Te, które prowadzone są przez duże sieci, zazwyczaj proponują okulary w stosunkowo wysokich cenach. Warto więc zwrócić uwagę na niewielkie, lokalne salony optyczne, w których na co dzień panuje nieco mniejszy ruch. Bardzo często współpracują one z okulistami, a także posiadają na stanie wiele różnego rodzaju modeli oprawek. Optyka może nam również polecić lekarz okulista podczas wizyty – w gabinecie jest on w stanie zdiagnozować wadę wzroku, jednak nie dobierze na miejscu odpowiednich okularów ani soczewek. 

Redakcja wavelo.pl