Drogowcy, budowlańcy, magazynierzy, zawodowi kierowcy oraz wiele innych osób na co dzień pracujących w terenie, w celu poprawy bezpieczeństwa pracy korzysta z odzieży uzupełnionej elementami odblaskowymi. Dzięki temu takie osoby są lepiej widoczne, również przy niesprzyjającej aurze, także po zapadnięciu zmroku. Koszulki robocze odblaskowe mają zatem bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa pracy i powinny stanowić podstawę wyposażenia osób pracujących na świeżym powietrzu.
Z czego powstają odblaski?
Do produkcji odblasków używanych później jako elementy uzupełniające odzież roboczą najczęściej wykorzystuje się specjalne rodzaje folii pryzmatycznych odblaskowych. To specyficzny materiał odbijający światło, składający się z tysięcy szklanych mikrokulek wkomponowanych w warstwy tkaniny. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem są materiały mikropryzmatyczne, które odbijają światło przy pomocy specjalnie uformowanych pryzmatów. Większość koszulek roboczych odblaskowych bazuje na materiałach mikrokulkowych, dzięki czemu odbija światło padające pod dowolnym kątem. To materiał stosunkowo tanie i co ważne, trwałe, niepodatne na działanie wody i promieniowania słonecznego. Koszulki robocze odblaskowe zwykle wyposażone są w kilka odblaskowych pasków oplatających koszulkę po obwodzie i umieszczonych pionowo.
Rodzaje roboczych koszulek odblaskowych
W sprzedaży znaleźć można zarówno ażurowe kamizelki odblaskowe, jak i typowe koszulki robocze z odblaskami. Pierwsze z nich używane są m.in. przez kierowców. Drugie to ważny element wyposażenia budowlańców i pracowników drogowych oraz tych wszystkich osób, które pracują w terenie, na przykład pracowników magazynowych odpowiedzialnych za rozładunek towarów, w tym operatorów wózków widłowych. Pełne koszulki robocze odblaskowe najczęściej powstają z przyjemnych w kontakcie ze skórą, wytrzymałych i lekkich materiałów. Takim materiałem jest zwykle bawełna i poliester. Uzupełnieniem koszulek roboczych są materiały odblaskowe najczęściej mające formę pryzmatycznych folii odblaskowych umieszczanych na ich powierzchni w formie pionowych i poziomych pasów.
Do produkcji koszulek odblaskowych roboczych wykorzystuje się materiały mikrokulkowe zdolne do odbijania padającego na nie światła. Takie koszulki odbijają zarówno światło słoneczne, jak i sztuczne. Dzięki temu widoczność osoby ubranej w taką odzież jest większa, co sprzyja bezpieczeństwu pracy. Odblaski można montować na wszystkich rodzajach koszulek roboczych, a także na spodniach, kamizelkach i kurtkach.