Cukrzyca to choroba przewlekła, której towarzyszy zbyt wysokim poziom glukozy we krwi. Wywołana jest nieprawidłową pracą trzustki, która wydziela niewystarczającą ilość insuliny. Obecnie z cukrzycą zmaga się coraz więcej osób. Czy można ją wyleczyć? Jak przebiega ten proces?
Metody leczenia cukrzycy
Podstawowym celem leczenia cukrzycy jest doprowadzenie do zachowania unormowanego poziomu glukozy we krwi, tak zwanej normoglikemii. Najczęściej osiąga się to poprzez zażywanie leków doustnych (w niektórych przypadkach) bądź insuliny. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że nie da jej się wyleczyć całkowicie. Obecnie natomiast posiadamy wystarczającą wiedzę i środki wspomagające, by móc funkcjonować bez wielu wyrzeczeń.
Do podstawowych metod leczenia cukrzycy zalicza się:
- leczenie dietetyczne
- wysiłek fizyczny
- leczenie farmakologiczne
- edukacja terapeutyczna.
Insulinoterapia w cukrzycy
Jest wiele rodzajów insuliny, a także wiele schematów jej podawania. Dawki leku podawane są w zależności od zapotrzebowania chorego, ze szczególnym uwzględnieniem stanów wyjątkowych, jak: zakażenia, gorączka, czy wysiłek fizyczny, które wpływają na zapotrzebowanie organizmu na insulinę.
Dużym przełomem w leczeniu cukrzycy było wprowadzenie pomp insulinowych, dzięki którym utrzymywany jest stały poziom hormonu bez konieczności wielokrotnego wykonywania zastrzyków w ciągu doby. Dzięki temu chorzy zyskują znaczną swobodę w zakresie odżywiania się, uprawiania sportu oraz trybu życia.
Leki doustne w terapii cukrzycy
Czasami leczenie (szczególnie w początkowych fazach cukrzycy typu 2) obejmuje przyjmowanie leków doustnych, a następnie, po odpowiednim czasie, wprowadzenie do terapii insuliny. Wyróżniamy dwa podstawowe typy leków doustnych:
- pobudzające wytwarzanie insuliny w trzustce;
- zmniejszające stężenie glukozy we krwi.
Ustala się je w zależności od stanu pacjenta i przewagi insulinooporności, czy też niedoboru insuliny. Bardzo często leki z różnych grup są ze sobą łączone, aby jeszcze skuteczniej kontrolować glikemię.
Dieta cukrzycowa
Bardzo istotnym elementem wspomagającym leczenie cukrzycy jest także zmiana nawyków żywieniowych. Podstawowym celem tych zmian jest:
- przyspieszenie metabolizmu węglowodanów i tłuszczów,
- zahamowanie rozwoju powikłań, takich jak m.in. retinopatia,
- zmniejszenie ryzyka chorób serca, czy też np. rozwoju miażdżycy.
Odpowiednio dobrana dieta, a także zbilansowane i regularne posiłki mogą znacząco poprawić komfort życia osób cierpiących na cukrzycę.
Aktywność fizyczna w cukrzycy
Systematyczny ruch ma ogromny wpływ na pracę gospodarki cukrowej i odgrywa istotną rolę w leczeniu cukrzycy. Wysiłek fizyczny skutecznie obniża poziom glukozy we krwi. Należy jednak pamiętać, że z powodu złożoności przebiegu cukrzycy – nie zawsze jest to stan pożądany. Warto zatem uwzględnić aktywność fizyczną w dawkowaniu leków oraz insuliny.