Bielizna termoaktywna na rower – jak ją odpowiednio dobrać?

Bielizna termoaktywna na rower to bardzo ważny element stroju każdego kolarza, a nie zbędny wydatek. To pierwsza warstwa odzieży posiadają wiele ważnych cech, które znacznie poprawiają komfort w trakcie jazdy. Jakie właściwości ma dobra bielizna termoaktywna i czym kierować się przy jej wyborze? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Bielizna termoaktywna na rower to bardzo ważny element stroju każdego kolarza, a nie zbędny wydatek. To pierwsza warstwa odzieży posiada wiele ważnych cech, które znacznie poprawiają komfort w trakcie jazdy. Jakie właściwości ma dobra bielizna termoaktywna i czym kierować się przy jej wyborze? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Z jakich materiałów powinna być wykonana bielizna termoaktywna?

Materiały, z których często produkuje się odzież termoaktywną, to poliester, poliamid czy nylon. Są to tkaniny sztuczne, jednak nie jest to ich wada, lecz zaleta – szybko wysychają, są lekkie i miłe w dotyku. Od pewnego czasu popularność zdobywają także materiały naturalne. Nie chodzi jednak o dobrze wszystkim znaną bawełnę, lecz o wełnę owiec merynosów. Powszechnie wiadomo, że dobrze izoluje ona ciało od zimnego powietrza, jednak ten sam mechanizm ochroni kolarza przed przegrzaniem. Wełna merino wchłania wilgoć, lecz przetrzymuje ją z dala od skóry, przez co zapobiega powstawaniu otarć. Co bardzo ważne dla osób wykonujących intensywne treningi, ma właściwości antybakteryjne, które ograniczają powstawanie przykrych zapachów. Odzież termoaktywna wykonana z wełny merino jest dość kosztowna oraz mniej trwała od syntetycznym modeli.

Bielizna rowerowa termoaktywna – najważniejsze właściwości

Przy wyborze bielizny termoaktywnej kluczowa jest wiedza na temat jej właściwości i cech, które decydują o komforcie podczas jazdy. Dlatego poniżej wymieniamy dwie rzeczy, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę.

Dobre dopasowanie do sylwetki

Warunkiem działania bielizny termoaktywnej jest to, że powinna ona ściśle przylegać do ciała – tylko wtedy pot będzie sprawnie odprowadzany na zewnątrz. Z tego powodu niektóre tkaniny mają elastyczne taśmy lub domieszkę rozciągliwego elastanu. Pamiętaj jednak, że odzież termoaktywna musi być przede wszystkim wygodna – jeśli nie pozwoli ona na pełną swobodę ruchów, stanie się bezużyteczna.

Brak szwów

bielizna termoaktywna

Najlepsza bielizna kolarska jest zaprojektowana w taki sposób, ale wyeliminować lub ograniczyć do minimum możliwość powstawania otarć. Warto zatem szczególną uwagę zwrócić na to, jak producent rozwiązał problem łączenia materiałów. Idealnie, jeśli bieliznę termoaktywną wykonano w technologii bezszwowej. Spocona skóra w takich miejscach jak krocze czy pachy jest szczególnie narażona na otarcia, dlatego szew może szybko podrażnić skórę. Jeśli szwy występują, ważne by były płaskie i niewyczuwalne.

Najważniejsze funkcje, które powinna wykazywać bielizna funkcyjna

Czas na podsumowanie wiedzy na temat bielizny termoaktywnej i wskazanie jej najważniejszych cech:

  • szybko odprowadza wilgoć,
  • jest jak druga skóra, dobrze przylega do ciała,
  • bardzo dobrze oddycha,
  • jest świetnym izolatorem – chroni przed przegrzaniem i wychłodzeniem,
  • zapewnia swobodę ruchów,
  • zapobiega powstawaniu brzydkich zapachów.

Bielizna rowerowa – rodzaje

Bieliznę termoaktywną można umownie podzielić na trzy rodzaje – lekką, średnią i grubą. O wyborze odpowiedniego modelu powinny decydować intensywność aktywność fizycznej oraz panujące warunki atmosferyczne.

Odzież lekka świetnie sprawdzi się podczas treningu w upalne dni. Bielizna termoaktywna na lato bardzo skutecznie odprowadza wilgoć, a jednocześnie nie grzeje. Do tego rodzaju odzieży można zaliczyć koszulki kolarskie z krótkim rękawem lub bokserki termoaktywne.

bielizna termoaktywna na rower

Odzież średnia jest odpowiednia przez cały rok, również w cieplejsze dni. Idealnie sprawdzi się też jako pierwsza warstwa odzieży w chłodne dni pod kurtkę typu softshell. W tej grupie znajdziesz bluzki termoaktywne z długim rękawem oraz getry.

Bielizna gruba jest najlepsza jako pierwsza warstwa odzieży pod bluzę i ciepłą kurtkę. Jest wykonana najczęściej z miękkiego mikropolaru, który lepiej zatrzymuje ciepło. To idealna bielizna termoaktywna na zimę lub bielizna termoaktywna do pracy fizycznej.

Jaka bielizna termoaktywna na rower – podsumowanie

Dobrze dobrana bielizna termoaktywna na rower to dodatkowa warstwa chroniąca ciało przed przegrzaniem lub wychłodzeniem, która może być noszona przez cały rok. Przy jej produkcji zwykle są wykorzystywane sztuczne materiały, choć coraz popularniejsza jest także wełna merino. Bielizna termoaktywna zapewnia komfort termiczny i optymalną temperaturę ciała podczas treningu, ma właściwości bakteriostatyczne oraz daje swobodę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do lektury artykułu Bielizna termoaktywna na rower – najważniejsze informacje.

Redakcja wavelo.pl