Co zrobić, aby szukanie pracy przyniosło zamierzony rezultat?

Szukanie pracy to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie podejmuje niemal każda osoba dorosła. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie jeśli poszukujący pracy nie posiada doświadczenia ani specjalistycznego wykształcenia. Wiedząc jednak gdzie szukać ogłoszeń o pracę oraz z czyjej pomocy można skorzystać, poszukiwania mogą szybko zakończyć się sukcesem.

Gdzie szukać ofert pracy?

Wybór ofert pracy zamieszczanych codziennie na portalach internetowych jest bardzo szeroki. Aby jednak dokonać pierwszej selekcji ogłoszeń, warto wcześniej określić swoje oczekiwania oraz poznać swoje możliwości. Osoby, które nie posiadają jeszcze doświadczenia zawodowego powinny zastanowić się w jakich branżach mogłyby się odnaleźć oraz jakie zawody lub stanowiska obejmują umiejętności przez nich posiadane, np. związane z hobby lub zdobytym wykształceniem. Istnieje wiele branż, w których praca bez doświadczenia nie jest żadnym problemem, a potencjalni pracownicy nieposiadający historii zatrudnienia mogą podjąć się zadań związanych z:

  • handlem i obsługą klienta,
  • prostymi pracami fizycznymi,
  • pracą w biurze,
  • dostawą jedzenia lub przesyłek
  • lub przedstawicielstwem handlowym.

W większości powyższych prac jedynym wymaganiem pracodawcy są umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność, umiejętność utrzymania dobrych relacji międzyludzkich, a także zdolności organizacyjne. Warto podkreślić, że wiele firm szkoli swoich nowych pracowników, dzięki czemu w krótkim czasie są oni gotowi podjąć pracę na wyznaczonym stanowisku. Z tego względu informacja o mile widzianym doświadczeniu zawarta w ogłoszeniu nie powinna zrażać osoby poszukującej, nawet jeśli nie posiada ona historii pracy. O ile pracodawca nie zastrzega, że doświadczenie jest konieczne, warto zareagować na każdą znalezioną ofertę. Im więcej wysłanych CV, tym większe prawdopodobieństwo zdobycia pożądanej posady.

Jak poprawić swoją atrakcyjność na rynku pracy?

Osoby, które nie posiadają bogatego doświadczenia zawodowego powinny dołożyć wszelkich starań, aby uatrakcyjnić swoją kandydaturę. Pomocne może okazać się rzetelne przygotowanie CV. Warto zadbać nie tylko o jego estetyczną oprawę graficzną, ale przede wszystkim o treść. Nawet osoba bez doświadczenia może z łatwością zapełnić wszystkie rubryki w tym dokumencie. Oprócz danych osobowych, szczegółowego opisu swoich umiejętności i kompetencji w Curriculum Vitae można opisać wszystkie praktyki oraz staże, nawet te, które zostały odbyte w toku nauki szkolnej lub na studiach. Dzięki temu pracodawca dowie się jakie umiejętności posiada aplikująca osoba. Nieco skromniejszy (ze względu na brak doświadczenia zawodowego) życiorys warto wzbogacić o list motywacyjny. W takiej wypowiedzi należy przedstawić swoją osobę jako kandydata idealnego o odpowiednich cechach oraz umiejętnościach wymaganych na dane stanowisko. Warto podkreślić, że zarówno w CV, jak i liście motywacyjnym trzeba pozostać szczerym. Kłamstwo może być bowiem szybko zweryfikowane podczas kolejnych etapów rekrutacji. Kandydat bez doświadczenia może również zawalczyć o uwagę pracodawcy poprzez podejmowanie się kursów przygotowujących do pracy w zawodzie. Dzięki temu aplikujący zaprezentuje się jako osoba kompetentna oraz ambitna.

Przeczytaj więcej na http://vinyasakramajoga.pl/

Dlaczego warto skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej?

Praca bez doświadczenia czeka również na osoby, które zdecydują się skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej. Organ ten odpowiada za pośrednictwo między pracownikiem a pracodawcą, co znacząco ułatwia współpracę obu stron umowy o pracę. Warto podkreślić, że w takiej sytuacji kontrakt obejmuje wszystkie trzy podmioty (pracodawcę, pracownika oraz agencję). Praca tymczasowa może okazać się doskonałym wyborem dla osób bez doświadczenia, które potrzebują znaleźć pracę w bardzo krótkim czasie, ale jednocześnie nie są pewne w jakiej profesji odnajdą się najlepiej. Z tego względu ten rodzaj pracy polecany jest zwłaszcza tym, którzy nie chcą wiązać się z jednym pracodawcą na dłuższy czas, ponieważ planują wyjazd zagraniczny, przebranżowienie lub z innych powodów obawiają się objąć stałą posadę. Mimo krótkiego okresu zatrudnienia, praca tymczasowa respektuje najważniejsze prawa pracowników, m.in. prawo do urlopu na żądanie, urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia zbliżonego do pensji osób na podobnym stanowisku zatrudnionych w oparciu o tradycyjną umowę o pracę.

Odpowiednio przygotowane CV oraz świadomość swojej sytuacji zawodowej sprawiają, że szukanie pracy może szybko zakończyć się sukcesem. Wiedząc z czym wiąże się praca tymczasowa, łatwo podjąć decyzję o jej wyborze. Ze względu na to, że zwykle jest to praca bez doświadczenia niemal każdy może spróbować w niej swoich sił. Dzięki licznym szkoleniom i przygotowaniu pracowników zarówno przez agencje, jak i pracodawców, kandydaci mają dużą szansę na odnalezienie się na rynku pracy i podjęcie się zajęcia zgodnego z ich umiejętnościami oraz kompetencjami.

Redakcja wavelo.pl