Jaki rower kupić – na co zwrócić uwagę?

Zakup nowego roweru to ekscytujący moment. Dla jednych jest to inwestycja, która pozwoli rozwinąć swoją pasję, dla innych z kolei jest to dopiero początek przygody. Niezależnie od powodu zakup roweru jest dużym wydatkiem, który może mocno obciążyć budżet domowy. Zatem jego wybór nie powinien być przypadkowy. Dowiedz się jaki rower kupić.

Sport rowerowy pojawia się w życiu niemal każdego człowieka na ziemi. Jego początek najczęściej można zaobserwować w dzieciństwie, kiedy to beztroska jazda na rowerze z przyjaciółmi przeradza się następnie w pasję. Z kolei dla innych rower to nieodłączny element codziennych podróży i najczęściej wybierany środek transportu. Idealnie sprawdza się na zatłoczonych ulicach miast w drodze do pracy lub szkoły.

Jaki rower kupić – nowy czy używany?

Nowy czy używany – jaki rower kupić? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłaby się wydawać. Kupując nowy rower mamy pewność, że nie będzie on wymagał żadnych napraw, wymiany poszczególnych elementów i przede wszystkim będzie miał gwarancję. Natomiast wybierając rower używany, przy odrobinie szczęścia w tej samej cenie znajdziemy nowszy model lub z lepszym wyposażeniem. Takie okazje nie zdarzają się zbyt często, niemniej jednak czasem warto ich poszukać. Oczywiście takie rozwiązanie ma również swoje minusy – nigdy nie będziemy mieć pewności, jak bardzo są zużyte poszczególne elementy wyposażenia danego roweru i ile trzeba będzie w niego zainwestować w najbliższym czasie.

Zatem to czy wato kupić rower używany, czy nowy zależy głównie od budżetu i własnych potrzeb. Jeśli rower ma być codziennym środkiem transportu lub narzędziem do rozwijania pasji to zdecydowanie lepiej zainwestować w nowy model, w którym z czasem można wymienić poszczególne elementy, podnosząc jego pierwotną wartość i jakość.

Polecamy: https://wavelo.pl/regulacja-przerzutek-i-czyszczenie-lancucha-po-dlugiej-podrozy-na-rowerze/

kupno roweru

Typ roweru

Rynek rowerowy jest niezwykle zróżnicowany. Do wyboru mamy modele górskie, szosowe, miejskie, trekkingowe, crossowe, przełajowe itp. Wiele osób początkujących w tej dziedzinie przed rozpoczęciem poszukiwań czyta na stronach internetowych rowerowe porady, które mają na celu ułatwienie tego zakupu. To oczywiście pomaga w wyborze tak samo, jak rozmowa z doradcą sklepu rowerowego.

Tak naprawdę to nasze potrzeby są odpowiedzią na to, jaki rower wybrać. Jeśli potrzebujemy rower wyłącznie do jazdy po mieście, jako środek transportu do pracy, szkoły lub po prostu na krótkie wycieczki po łatwym terenie to najlepiej sprawdzą się modele miejskie, urban lub rowery trekkingowe. Szczególnie te pierwsze są polecane dla kobiet. Projektując miejskie modele rowerów, producenci postawili przede wszystkim na komfort i łatwość jazdy. Zazwyczaj wyposażone są w duże kosze, które świetnie sprawdzą się do przewożenia damskich torebek lub zakupów.

Zobacz także: https://wavelo.pl/jak-dobrac-rozmiar-ramy-roweru-do-wzrostu/

Jeśli rower ma służyć przede wszystkim do rekreacji lub weekendowych wyjazdów poza miasto, to warto zwrócić uwagę na rower crossowy. Jest on połączeniem cech dwóch modeli – górskiego i trekkingowego. Sprawdzi się on na nieco trudniejszych trasach, ale przy tym nadal będzie lekki i komfortowy, dlatego więc jest najczęstszym wyborem.
Natomiast miłośnicy jazdy mieszanej chętniej wybierają górskie rowery. Pozwala to od czasu do czasu zboczyć z szutrowej drogi na zdecydowanie trudniejszą ścieżkę wśród drzew i skał. W tym przypadku będą potrzebne terenowe opony, lepsza amortyzacja co zapewnia niemal każdy rower górski.

jaki rower kupić

Rozmiary roweru

Bardzo ważnym aspektem decydującym o zakupie roweru jest jego rozmiar. Wbrew powszechnym opiniom nie każdy rower można dopasować do wzrostu konkretnej osoby. Czasem ustawienie odpowiedniej wysokości siodełka i kierownicy to zdecydowanie za mało, aby można było mówić o komfortowej jeździe. Na szczęście każdy model dostępny jest w wielu rozmiarach, dzięki czemu bez problemu można dopasować ramę roweru do wzrostu. Najlepiej przymierzyć kilka modeli i odbyć jazdę próbną, by sprawdzić, który rozmiar ramy jest odpowiedni. Wbrew pozorom bardzo łatwo to określić. Za duża rama będzie wymuszała niewygodną pozycję, przez co kierowca będzie musiał się mocno wyciągać do przodu, by dosięgnąć do kierownicy. Z kolei za mała rama będzie potęgowała uczucie jeżdżenia na rowerze po młodszym rodzeństwie.

Warto zobaczyć: https://wavelo.pl/jakie-sa-rodzaje-wentyli-rowerowych/

Zdarzają się oczywiście przypadki, kiedy to jesteśmy na pograniczu dwóch rozmiarów rowerów – każdy jest dobry, ale żaden idealny. Wtedy wybór powinien paść na ten model, który prowadzi się wygodniej. Nie należy słuchać nieuczciwych sprzedawców, którzy zachęcają do kupna, mówiąc, że do roweru trzeba się przyzwyczaić. Komfort jazdy nie zależy od „przyzwyczajenia” tylko od dokonania odpowiedniego wyboru.

Redakcja wavelo.pl