Tutaj jesteś

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

18 października 2021 Lifestyle jazda na rowerze w ciąży


Ciąża to szczególny moment w życiu każdej kobiety. Ciało przechodzi wtedy ogromne zmiany, funkcjonuje i reaguje na bodźce zupełnie inaczej. Z pozoru proste i oczywiste czynności stają się trudniejsze do realizowania, a niektóre mogą nawet stwarzać poważne niebezpieczeństwo. Szczególnie dużą uwagę w czasie ciąży przykłada się do aktywności fizycznej. Warto się zastanowić np. nad tym, czy jazda na rowerze w ciąży to dobry pomysł, czy też może lepiej jest tego unikać. Czy rower w ciąży to samo niebezpieczeństwo, czy też może jednak jakieś korzyści?

Czy można jeździć na rowerze w ciąży?

Na samym początku warto sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie, czyli czy w ciąży można jeździć na rowerze? Jak się okazuje tak, lecz nie zawsze i nie każdej kobiecie. Wiele w tym wypadku zależy oczywiście od tego, jak zaawansowana jest ciąża, jaki jest stan zdrowia dziecka, a także od tego, czy kobieta przed zajściem w ciążę jeździła wcześniej intensywnie lub chociaż rekreacyjnie na rowerze, czy też chce zacząć dopiero w czasie, gdy spodziewa się dziecka.
Jak więc widać, zmiennych w tym wypadku jest naprawdę wiele. Zanim jednak zacznie się analizować te kwestie, warto się na początek dowiedzieć tego, jakie konkretnie korzyści mogą płynąć z jazdy na rowerze w czasie ciąży, jakie mogą powstać w ten sposób zagrożenia, a co najważniejsze, jakiego rodzaju istnieją przeciwskazania do takiej aktywności fizycznej.

Jakie są korzyści płynące z jazdy na rowerze w ciąży?

Zanim przejdzie do analizowania zagrożeń i przeciwwskazań jazdy na rowerze w ciąży, najpierw trzeba się konkretnie dowiedzieć, jakie są tego zalety. Co się zyskuje dzięki temu, że wsiądzie się na rowerze i nieco popedałuje?
Dla kobiety, która wcześniej miała do czynienia z rowerem, jazda na nim będąc w ciąży, spowoduje znaczne poprawienie się stanu zdrowia i możliwość uniknięci licznych dolegliwości związanych z ciążą. Przede wszystkim wiązać się to może ze znaczną poprawą działania układ krążeniowego, co pozwoli uniknąć niezwykle nieprzyjemnego obrzęku nóg. Lepsze i efektywniejsze dotlenie organizmu poprawia samopoczucie, więc i nastój pomimo trudności związanych z ciążą jest po prostu lepszy.
Oprócz tego znacznemu wzmocnieniu ulega kręgosłup i mięśnie miednicy, co w niezwykle efektywny sposób przygotowuje ciało kobiety do zbliżającego się porodu. Sama jazda na rowerze to także aktywność fizyczna, która zapobiega pogorszeniu się kondycji ciała, a także pozwala zapobiec powstaniu otyłości, dzięki czemu ciało o wiele lepiej będzie się prezentowało już po porodzie.

Jakie są najważniejsze przeciwwskazania do jazdy na rowerze w ciąży?

Rzecz jasna jazda na owerze to nie tylko korzyści, lecz także pewne zagrożenia dla zdrowia matki, a także samego dziecka. Dlatego też, zanim usiądzie się na siodełku, lepiej poznać najważniejsze przeciwwskazania do uprawiania tego sportu w czasie ciąży.
Najważniejszą sprawą, o której trzeba wiedzieć to, że jazda na rowerze bywa naprawdę niezwykle ryzykowna dla dziecka. Wiązać się bowiem może z ryzykiem upadku, czy też nadmiernego wysiłku fizycznego. Zarówno wypadek w wyniku zderzenia z innym rowerzystą, jak i duży wzrost tętna może być niezwykle niebezpieczny dla dziecka.
Samo zagrożenie płynące ze zwykłej jazdy na rowerze to oczywiście nie wszystko, na co trzeba mieć uwagę przed rozpoczęciem jeżdżenia. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę stan zdrowia matki i dziecka. Jazdy na rowerze odradza się w sytuacji, gdy ciąża jest zagrożona, pojawiają się krwawienia, czy też nawet w sytuacji, gdy kobieta jest w ciąży mnogiej.
Na sam koniec warto wiedzieć, że na rowerze w ciąży nie powinny jeździć te kobiety, które chorują na cukrzyce, nadciśnienie, choroby serca, czy też anemię. Wszystkie te sprawy stanowią ogromne czynniki ryzyka dla dziecka i matki.

Jak jeździć na rowerze, aby było to bezpieczne?

Jeśli zdrowie i stan ciąży na to pozwalają, żeby jeździć na rowerze, warto się poważnie tym sportem zainteresować, ponieważ korzyści mogą być wyraźnie odczuwalne przez cały okres ciąży, a nawet już po porodzie. Pamiętać jednak trzeba o tym, że jeżdżenie na rowerze powinno zostać w tym wypadku poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami.
Podstawową sprawą, o której trzeba wiedzieć, to aby do jeżdżenia mieć dobrej klasy, lekki damski rower, którego prowadzenie nie będzie powodowało nadmiernego wysiłku. Co bardzo ważne, rama roweru powinna wymuszać na kobiecie wyprostowaną, wygodną pozycję. Oznacza to więc, że wykluczone są rowery górskie, na których jeździ się w pozycji pochylonej. Mogłoby to zagrażać zdrowiu dziecka.
Na sam koniec trzeba jeszcze mieć na uwadze to, że rower powinien mieć dobrze napompowane opony, aby stawiał mniejsze opory toczenia, a także, aby miał w pełni sprawne hamulce, zapewniające odpowiednio wysokie bezpieczeństwo.

Jak znaleźć dobrą firmę dekarską w Lublinie

Redakcja wavelo.pl

Nasz zespół to grupa specjalistów zajmujących się tworzeniem artykułów na temat sportu, urody, zakupów, zdrowia i lifestyle. Dzielimy się naszymi doświadczeniami oraz fachową wiedzą, pomagając naszym czytelnikom w codziennym życiu i dbaniu o ich pasje oraz zainteresowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Efektywny outsourcing kadr i płac