Jak wyeksponować obraz, aby pasował do otoczenia

Czy w twoim mieszkaniu są puste ściany, które aż proszą, byś wypełnił je dziełami sztuki? Ciekawe obrazy to idealny wybór, aby dopełnić wystrój wnętrza! Ale jaki jest najlepszy sposób, żeby wyeksponować je tak, by pasowały do otoczenia? Nieistotne, czy jesteś miłośnikiem sztuki abstrakcyjnej, czy wolisz dzieła prezentujące zwierzęta bądź miasta, należy przemyśleć to, jak dopasować obraz do wnętrza. Poniżej znajdziesz na to kilka pomysłów!

Jak dobrać obraz do wnętrza?

Wybór obrazów jest kwestią indywidualną – niektórzy z nas preferują dzieła czarno-białe, natomiast inni uwielbiają te przepełnione różnorodnymi barwami. Kluczem jest ustalenie, który motyw najlepiej do nas pasuje – do naszej osobowości i stylu, jaki chcemy osiągnąć w naszym mieszkaniu. Niezależnie jednak od tego, jakich artystycznych wytworów poszukujemy, z pewnością znajdziemy ciekawe obrazy, które spełnią nasze oczekiwania. 

Proces eksponowania dzieł sztuki wymaga dokładnego przemyślenia. Jest jednak jedna najważniejsza rzecz, o której powinieneś pamiętać podczas wszystkich etapów wyboru dzieł i umieszczania ich w mieszkaniu: sztuka powinna wywoływać w nas pewną reakcję. Upewnij się, że cokolwiek wybierzesz, wywołuje to w tobie pozytywne emocje.

Zamień swój pokój w galerię sztuki

Galeria ścienna może być idealnym sposobem na wyrażenie siebie, a dodatkowo zdecydowanie wzbogaci wygląd naszego wnętrza! Możemy łączyć kilka obrazów w podobnym stylu, aby stworzyć harmonijny wystrój, albo zdecydować się na coś bardziej szalonego. Jeśli chcemy nadać mieszkaniu oryginalny charakter, spróbujmy powiesić na ścianie obrazy różnej wielkości, w odmiennych kształtach, różnych kolorach. Pokażmy wszystkie piękne dzieła sztuki, które posiadamy! Zamiana pokoju w galerię sztuki poprzez ciekawe obrazy z pewnością przyciągnie uwagę naszych gości.

Postaw obrazy na półkach

Kto powiedział, że dzieła sztuki muszą wisieć na ścianie? Wykorzystajmy puste miejsce i zapełnijmy je półkami – czy wybierzemy jedną szeroką, czy kilka mniejszych zależy jedynie od nas! W ten sposób będziemy mogli zestawić dzieła z innymi przedmiotami – figurkami, książkami czy roślinami.

Jednym z rozwiązań może być wybranie półki w kolorze ściany. Mebel nie będzie się wyróżniać, pozwalając obrazom na przyciągnięcie naszego wzroku. Jeśli chcemy osiągnąć efekt harmonijnego wnętrza, możemy zdecydować się na ciekawe obrazy w kolorach zbliżonych do farby na ścianie. Sprawdzą się tu przede wszystkim delikatne obrazy w stylu vintage lub te ukazujące nasiona dmuchawca. 

W przypadku, gdy zależy nam jednak na nowoczesnym, oryginalnym wystroju, półka w kolorze kontrastującym do ściany będzie idealnym pomysłem. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest wielobarwny obraz – pokazujący chaotyczną abstrakcję, futurystyczne miasto bądź pole przepełnione kolorowymi kwiatami.

Wybierz odpowiedni motyw obrazu

Każdy styl mieszkania przejawia się w odmiennych elementach wystroju – meblach czy dekoracjach. Decyzja co do motywu naszego wnętrza wpływa na to, jaki obraz powinniśmy wybrać. Jeśli w naszym pokoju dominuje nadmorski wystrój, kojarzący się z plażą, powinniśmy wybrać dzieła jasne, neutralne, białe z zielonymi bądź niebieskimi akcentami. Jednak nic takiego nie sprawdziłoby się w nowoczesnym wnętrzu, prawda? W takim wypadku postawmy na odważne kolory, obrazy przedstawiające wieżowce czy abstrakcyjne kształty.

Jakich błędów nie popełniać?

Powyżej przedstawiliśmy kilka rad, jak wyeksponować obraz, aby pasował do otoczenia. Przed jakimi błędami powinniśmy się jednak wystrzegać? Pierwszy z nich jest związany ze strachem przed eksperymentowaniem. Ciekawe obrazy to najlepsza okazja, aby uwolnić się od ograniczeń palet kolorów! Nie myśl, że jedynym właściwym wyborem są dzieła w kolorach stanowiących mieszankę braw w pozostałej części przestrzeni – czasem warto postawić na kontrast.

Nie zapominaj o łączeniu sztuki z resztą wystroju pomieszczenia. Śmiało, umieść tę lampę tuż obok wiszącego dzieła! Pozwól kilku liściom rośliny delikatnie musnąć kawałek oprawionego obrazu! Pamiętaj, ogranicza cię tylko wyobraźnia.

Redakcja wavelo.pl