Wielu osobom ekologiczny styl życia kojarzy się z produktami oznaczonymi metkami „eko” lub „bio”, które często kosztują dwa razy więcej niż ich zwykłe odpowiedniki. W rzeczywistości przyjazne środowisku zakupy wcale nie muszą kosztować więcej niż zwyczajne. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym można nie tylko przysłużyć się planecie, ale też odciążyć domowy budżet.
Ekologiczne zakupy – czyli jakie?
Chociaż często słyszy się to hasło, nie zawsze jest ono zrozumiałe. Kupować mniej? Kupować tylko określone produkty? Zrezygnować z zakupu określonych towarów? Po pierwsze, kupuj z głową – przed wyjściem do sklepu przygotuj listę potrzebnych rzeczy. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko ulegnięcia impulsowi zakupu przypadkowych przedmiotów, których w rzeczywistości wcale nie potrzebujesz. Kupowanie większej niż faktycznie potrzebna ilości produktów spożywczych zwykle skutkuje koniecznością ich wyrzucenia, przez co nie tylko marnujemy jedzenie, ale też zwiększamy ilość odpadów. By móc poszczycić się ekologicznym stylem robienia zakupów, warto pamiętać jeszcze o kilku zasadach.
Ogranicz zużycie plastiku!
Ekologiczne zakupy to przede wszystkim umiejętność ograniczenia zużycia plastiku.
Dobrym sposobem, by zastosować się do tej zasady, jest zakup jednego dużego opakowania produktu zamiast kilku małych. Przykładowo, zamiast dwóch małych butelek wody lepiej kupić jedną dużą – dzięki temu znacznie ogranicza się zużycie plastiku. Warto zwrócić też uwagę na to, czy dane opakowanie może zostać poddane recyklingowi. Co jeszcze można zrobić? Zamiast napojów w plastikowych butelkach, wybieraj te w szklanych. To samo dotyczy kosmetyków – zamiast podkładu czy kremu w plastikowej tubce wybierz produkt w szklanej buteleczce lub słoiczku.
Podczas zakupu warzyw i owoców najlepiej wybierać te na wagę, a zamiast pakować je za każdym razem w foliowy woreczek – wybrać siatki wielokrotnego użytku. Są one łatwo dostępne w większości supermarketów i zazwyczaj znajdują się przy stoiskach ze świeżymi warzywami. Warto pamiętać też o tym, by na zakupy zabierać ze sobą materiałową torbę, do której można będzie wygodnie spakować zakupy. Dobrym pomysłem jest umieszczenie jednej z takich toreb w samochodzie, by mieć w co spakować produkty nawet podczas nieplanowanego wyjścia do sklepu.
Przemyślane zakupy
Ekologiczne podejście dotyczy nie tylko zakupów spożywczych i kosmetycznych, ale też odzieżowych. O ile nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że kupowanie ubrań z drugiej ręki jest nie tylko na topie, ale i bardzo ekologiczne, to warto poświęcić kilka słów zakupom online. Od wielu lat jest to uwielbiany na całym świecie sposób nabywania towarów. Dzięki sklepom internetowym można wygodnie zamawiać produkty do domu, mierzyć i sprawdzać, a w razie braku dopasowania – odesłać z powrotem, często za darmo. To rozwiązanie bardzo komfortowe, ale niestety – bardzo nieekologiczne. Po pierwsze, zamawiając produkt i odsyłając go z powrotem do sklepu, zużywamy podwójną ilość materiału potrzebnego do opakowania, czyli najczęściej kartonu lub plastiku. Po drugie, w ten sposób przyczyniamy się do zużycia większej ilości paliwa przez firmy kurierskie obsługujące przesyłki.
Pamiętaj, że ekologia to nie chwilowa moda – to wiedza i świadome podejście, które powinno stać się częścią naszego życia. Nie przejmuj się zatem, jeśli do tej pory twoje zakupy nie zawsze były przyjazne naturze i krok po kroku staraj się ograniczyć zużycie plastiku w swoim domu!