Halitoza to częste lub przewlekłe występowanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Stan ten może mieć różne przyczyny – od spożywania niektórych pokarmów, poprzez nieprawidłową higienę jamy ustnej, aż po schorzenia ogólnoustrojowe. Choć halitoza sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani życia, to jednak wymaga leczenia. Jest bowiem problemem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, przyczyną kompleksów i kłopotów z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest halitoza,
- jakie są przyczyny halitozy.
- jak leczyć halitozę.
Dobre samopoczucie oraz pewność siebie w kontaktach prywatnych i zawodowych dają nie tylko białe, zdrowe, równe zęby. Równie istotne jest to, aby innych osób nie odstraszał od nas… nieświeży oddech. Niestety, są sytuacje, w których problem ten występuje przewlekle i wówczas należy zastosować leczenie specjalistyczne.
Halitoza – co to jest?
Pod pojęciem halitozy rozumie się przewlekłe lub częste występowanie nieprzyjemnego zapachu z ust, najczęściej spowodowanego obecnością w wydychanym powietrzu lotnych związków siarki lub innych związków chemicznych, co może mieć rozmaite podłoże.
W niektórych źródłach wymienia się trzy zasadnicze rodzaje halitozy:
- halitoza prawdziwa – cechuje się faktyczną obecnością nieświeżego oddechu, wyczuwalną zarówno przez osobę dotkniętą tym problemem, jak i jej otoczenie,
- pseudohalitoza – jest to stan, w którym pacjent skarży się na nieprzyjemny zapach (częściej jednak jest to tak naprawdę nieprzyjemny posmak w ustach), który jednak nie jest wyczuwalny przez otoczenie,
- halitofobia – mamy z nią do czynienia, gdy osoba lecząca się wcześniej na halitozę jest przekonana, że leczenie nie pomogło i nadal występuje u niej nieprzyjemny zapach z ust.
Halitoza – przyczyny
Nie ma żadnych wątpliwości, że jedną z głównych przyczyn halitozy jest po prostu… nieprawidłowa, niedostateczna higiena jamy ustnej. Powinna ona bowiem obejmować nie tylko szczotkowanie zębów, ale także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie płukanek do jamy ustnej oraz czyszczenie języka. Pomijanie tych czynności sprawia, że w jamie ustnej odkłada się osad, składający się m.in. z resztek pokarmowych, komórek nabłonka, białek śliny i pozostałości kawy, herbaty, a nawet nikotyny. Z czasem osad ten ulega procesom gnilnym, a to wiąże się z występowaniem nieprzyjemnego zapachu z ust.
Inna możliwa przyczyna halitozy to nieusunięty kamień nazębny oraz choroby jamy ustnej: zapalenie przyzębia, próchnica, a nawet zapalenie migdałków. Nie można zapominać również o takich czynnikach, jak:
- spożywanie niektórych pokarmów (cebula, czosnek, przyprawy),
- picie alkoholu i palenie papierosów,
- przyjmowanie niektórych leków,
- infekcje gardła, krtani, migdałków,
- choroby nerek i wątroby,
- cukrzycowa kwasica ketonowa,
- u kobiet – menstruacja.
Halitoza – leczenie
Leczenie halitozy może przyjmować bardzo różną postać, w zależności od jej przyczyn oraz stopnia zaawansowania:
- Halitoza – domowe sposoby
Najważniejszą metodą domową walki z halitozą jest prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej. Zęby trzeba szczotkować po każdym posiłku przez 2-3 minuty z użyciem pasty do zębów z fluorem. Konieczne jest też nitkowanie przestrzeni między zębami, regularne oczyszczanie języka oraz stosowanie płukanek. Oczywiście warto także ograniczyć spożywanie produktów, które mogą powodować występowanie nieprzyjemnego zapachu z ust.
Z nieświeżym oddechem pomogą się uporać profesjonalne zabiegi higieny stomatologicznej, zwłaszcza skaling (usuwanie kamienia nazębnego) oraz piaskowanie zębów. Jeśli u pacjenta stwierdza się ubytki próchnicowe, stosuje się leczenie zachowawcze zębów, jeśli diagnozowane są problemy z przyzębiem – leczenie periodontologiczne.
- Halitoza – leki
W przypadku farmakologicznego leczenia halitozy stosuje się środki, które mają na celu przede wszystkim zredukowanie flory bakteryjnej w jamie ustnej. Najczęściej preparaty na halitozę zawierają chlorheksydynę, olejki eteryczne (mentol, tymol, eukaliptol), triklosan i chlorek cetylopirydyniowy. Skuteczność w łagodzeniu nieświeżego oddechu wykazują także zioła, m.in. liście pieprzu żuwnego, lukrecja, rdest oraz miłorząb japoński.