Dom
Tutaj jesteś

Jak dobrać drzwi do aranżacji wnętrza?

21 listopada 2022 Dom Jak dobrać drzwi do aranżacji wnętrza

Na aranżację pomieszczenia wpływają nie tylko meble i kolory ścian. Bardzo ważną rolę odgrywają także dekoracje i dodatki, a także drzwi pokojowe. Ich prawidłowy dobór do aranżacji może doskonale podkreślić wybrany styl. Jeśli są źle dobrane, mogą zniweczyć cały wysiłek, jaki włożyłeś do aranżacji pokoju. Na co zwrócić uwagę przy wyborze skrzydła i okuć? Jakie są rodzaje ościeżnic i które z nich pasują do wnętrz tradycyjnych, a które do nowoczesnych? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. 

Drzwi jako element dekoracji wnętrza

W sklepach dostępne są różnego rodzaju drzwi pokojowe. Większość skrzydeł wykonana jest z płyty MDF. Do wyboru masz drzwi z przeszkleniami i drzwi pełne. Dużą zaletą przeszkleń jest możliwość doświetlenia naturalnym światłem słonecznym przedpokoju. Jeśli jednak zależy Ci na prywatności – najlepszym wyborem będą drzwi pełne. 

To jednak jeszcze nie wszystko. Skrzydła drzwi są wykończone najczęściej za pomocą wytrzymałej i odpornej na wilgoć folii. Może one doskonale imitować strukturę drewna. Do wyboru masz odcienie jasne imitujące sosnę, ale także ciemne w kolorze dębu czy gatunków egzotycznych drzew. Ponadto możesz wybrać drzwi w jednolitym kolorze, gładkie. Jak widzisz, wybór jest szeroki, jednak jak dobrać odpowiedni model do aranżacji wnętrza?

Podczas wyboru drzwi staraj się, aby Twoja aranżacja wnętrza była spójna. Jeśli w salonie czy sypialni masz meble lub dodatki drewniane – spokojnie możesz wybrać drzwi imitujące naturalne drewno. Najlepsze będą te zbliżone odcieniem do drewna czy paneli podłogowych. 

W nowoczesnych aranżacjach minimalistycznych, glamour czy Art déco bardzo dobrze pasują drzwi jednolite, jednobarwne. Pamiętaj jednak, aby ich kolorystykę dobrać do dominujących barw we wnętrzu. Jeśli marzy Ci się wnętrze w stylu glamour utrzymane w czarno-białej kolorystyce, bardzo dobrym pomysłem będą białe drzwi z czarnymi zawiasami i klamką. 

Zwróć uwagę na ościeżnice!

Kolejnym ważnym elementem drzwi pokojowych są ościeżnice do drzwi. Na tym polu również możesz wybierać spośród kilku rodzajów produktów. Klasyczne ościeżnice mają zawiasy na zewnątrz. Możesz jednak wybierać ościeżnice regulowane, które estetycznie otaczają mur lub stałe, których elementy montowane są po wewnętrznej stronie otworu. Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami najczęściej uzależniony jest od grubości muru. 

W nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach elegancko prezentują się ościeżnice bezprzylgowe, w których zawiasy są niewidoczne z zewnątrz. Pozwala to uzyskać bardzo estetyczny efekt, wymaga jednak sporego nakładu finansowego. W minimalistycznych aranżacjach świetnie prezentują się także drzwi z ościeżnicą ukrytą w murze. Jeśli wybierzesz skrzydło wykończone na kolor ściany, wówczas stanie się ono niemal niewidoczne.

Drzwi stanowią bardzo ważny element aranżacji wnętrza. Przy ich wyborze zwróć uwagę na wykończenie skrzydła i okucia, a także ościeżnicę. Najważniejsza jest spójność wystroju, dlatego dopasuj wszystkie elementy drzwi pokojowych do wybranego stylu aranżacyjnego. 

Jak znaleźć dobrą firmę dekarską w Lublinie

Redakcja wavelo.pl

Nasz zespół to grupa specjalistów zajmujących się tworzeniem artykułów na temat sportu, urody, zakupów, zdrowia i lifestyle. Dzielimy się naszymi doświadczeniami oraz fachową wiedzą, pomagając naszym czytelnikom w codziennym życiu i dbaniu o ich pasje oraz zainteresowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

wyciskarka