Tutaj jesteś

Niedobory magnezu objawy – co warto wiedzieć?

12 września 2021 Zdrowie niedobory magnezu objawy

W ciele człowieka znajduje się ogromna liczba różnego rodzaju witamin i mikroelementów, które zapewniają poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Pośród jednak tych setek, jeśli nie tysięcy substancji, jedna jest szczególnie ważna — chodzi oczywiście o magnez. Wystarczy bowiem niewielki ubytek magnezu z organizmu, aby zaczęły pojawiać się bardzo nieprzyjemne objawy zdrowotne. Z jakiego powodu magnez jest nam tak potrzebny, a co najważniejsze, jakie objawy daje brak magnezu w odpowiedniej ilości? Niedobory magnezu objawy – czy faktycznie substancja ta jest tak ważna?

Dlaczego magnez jest tak ważny?

Jak szacują naukowcy, dzienna dawka magnezu dla dorosłej osoby to około 400 mg. Oczywiście w zależności od wieku, płci czy też przebytych i aktualnych chorób, ilość ta się zmienia. Magnes dostarczany jest wraz z pożywieniem i dopóki codzienna dieta będzie odpowiednia, nie powinno się nic złego dziać od strony niedoborów magnezu.
Dlaczego jest on jednak tak ważny? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że magnes odpowiada za praktycznie wszystkie procesy, które związane są z poprawnością funkcjonowania komórek w ciele. Co więcej, magnez jest niezwykle istotny w zakresie procesów przemiany materii, jest zawartych w enzymach trawiennych oraz poprawia przyswajanie wartości odżywczych.

Jak się również okazuje, magnez ma ogromne znaczenie dla regulowania określonego rodzaju procesów w ludzkim organizmie. Po pierwsze jest on niezwykle ważny w przypadku utrzymywania cholesterolu na właściwym poziomie. Co więcej, wzmacnia on układ krwionośny, a także krążeniowy. Poprawia procesy krzepnięcia krwi oraz jest czynnym elementem w przypadku pracy układu odpornościowego. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że magnes ma działanie przeciwzapalne, a także przyśpiesza proces gojenia się ran.

Niedobory magnezu objawy

Niedobory magnezu objawy — kiedy się pojawiają?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakiego rodzaju objawy daje brak magnezu, najpierw trzeba się zorientować, kiedy może powstać niedobór tego pierwiastka. Jak to więc wygląda? W jakich sytuacjach może powstać taki problem z odpowiednią ilością magnezu w organizmie?

Najczęściej niedobór pojawia się wtedy, gdy zażywa się leki moczopędne. Dochodzi wtedy do wydalania magnezu zrazem z moczem. Często jest to także efekt nadużywania alkoholu. Również stan zdrowia ma spory wpływ na to, jaki ma się poziom magnezu w ciele. Szczególnie mocno obniżają go problemy żołądkowe, takie jak biegunki.
Oprócz tych czynników za obniżeniem poziomu magnezu stoją takie sprawy, jak zbyt duża ilość stresu, nieprawidłowa dieta, duża aktywność seksualna, czy też przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.

Niedobory magnezu objawy podstawowe

Niedobór magnezu swoimi początkowymi objawami może zostać z łatwością pomylony z wieloma różnymi chorobami czy też nawet niegroźnym zmęczeniem. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ zignorowanie pierwszych objawów braku odpowiedniej ilości tego pierwiastka może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji dla zdrowia. Jak to więc wygląda? Jakie są pierwsze i zupełnie podstawowe objawy, którymi charakteryzuje się początek problemów z niedoborem w organizmie odpowiedniej ilości magnezu?

Na samym początku takiej sytuacji człowiek będzie miał do czynienia z nasilającym się stopniowo zmęczeniem i ogólnym osłabienie, co najczęściej brane jest za początek przeziębienia. Pojawia się ból głowy i coraz mocniejsze migreny. Oczywiście towarzyszyć nam będzie z tego powodu rozdrażnienie. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, że na bardzo powoli i nieśmiało, lecz z czasem coraz intensywniej, dochodzić może do wypadania włosów, a jednocześnie paznokcie staną się bardzo łamliwe.

niedobór magnezu zmęczenie

Brak magnezu objawy zaawansowane

Oczywiście w sytuacji, gdy nie zareaguje się w odpowiedni sposób, czyli nie rozpocznie się przyjmowania dodatkowych dawek magnezu, szybko pojawią się kolejne, mocniejsze i bardziej niepokojące objawy niedoboru tej substancji. Warto tu przede wszystkim wspomnieć o drgającej powiece, która jest wynikiem zaburzenia pacy układu nerwowego i przekazywania w nim impulsów.
Oprócz tego niedobory tego pierwiastka doprowadzić mogą do zaburzenia pracy serca, co powodować będzie powstawanie arytmii czy też migotania przedsionków. Dodatkowo pojawić się mogą skurcze mięśni i tiki nerwowe.

meble kuchenne na wymiar

Redakcja wavelo.pl

Nasz zespół to grupa specjalistów zajmujących się tworzeniem artykułów na temat sportu, urody, zakupów, zdrowia i lifestyle. Dzielimy się naszymi doświadczeniami oraz fachową wiedzą, pomagając naszym czytelnikom w codziennym życiu i dbaniu o ich pasje oraz zainteresowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

dobry optyk