Tutaj jesteś

Siemię lniane na włosy – bogactwo naturalnych składników dla Twoich włosów

4 października 2021 Uroda siemie lniane na włosy

Naturalna i ekologiczna pielęgnacja ciała i włosów święci w ostatnich czasach wielkie triumfy. Jest ona nie tylko zdrowa dla całego naszego organizmu, ale również bardzo skuteczna i często bardziej ekonomiczna niż apteczne czy drogeryjne specyfiki. Coraz chętniej sięgamy więc po wypraktykowywane przez nasze prababki sposoby na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem i urodą. A jednym z nieocenionych składników roślinnych, który może pomóc nam w walce o piękne włosy, jest właśnie siemię lniane.

Siemię lniane – krótka charakterystyka

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czym tak właściwie jest siemię lniane – otóż, tak nazywa się nasiona lnu zwyczajnego w momencie, kiedy wykorzystywane są jako surowiec zielarski. Natomiast len zwyczajny (łac. Linum usitatissimum) jest rośliną uprawianą już od wielu wieków. Ze względu na swoje cenne właściwości oraz możliwość wykonania z niego tkanin.

Nasiona lnu bogate są w niacynę, fosfor oraz cenne mikro oraz makroelementy. Charakteryzują się też wysoką zawartością białka, oleju oraz śluzu roślinnego, dzięki któremu w kontakcie z wodą tworzą charakterystyczną maź. Posiada ona liczne właściwości prozdrowotne, szczególnie chętnie stosowaną podczas problemów z układem pokarmowym oraz w walce o zdrową cerę i włosy. W sklepach możemy nabyć nasiona lnu w dwóch rodzajach: o barwie brązowej oraz o barwie złocistej.

Polecamy: https://wavelo.pl/wypadanie-wlosow-po-ciazy-jak-poradzic-sobie-z-tym-problemem/

siemie lniane

Siemię lniane na włosy – efekty

Znamy już krótką charakterystykę i podstawowe zastosowania nasion lnu. Dla nas jednak najważniejszą kwestią będzie odpowiedź na pytanie o to, jakie korzyści może przynieść siemię lniane naszym włosom. Na głowę nakładać można siemię w postaci oleju lnianego bądź samodzielnie przygotowanej maseczki.

Siemie lniane na włosy efekty daje właściwie przy każdym ich rodzaju. Szczególnie polecane jest osobom, które zmagają się z osłabionymi, zniszczonymi, suchymi, łamliwymi czy rozdwajającymi się włosami. Regularne stosowanie siemienia przyśpiesza porost włosów. Wspomaga pojawianie się tzw. baby hair, poprzez przywracanie naturalnej równowagi i wzmacnianie skóry głowy. Ponadto, po zabiegach pasma stają się widocznie bardziej lśniące, są też nawilżone i miękkie w dotyku, co ułatwia ich rozczesywanie. Najogólniej ujmując, włosy odzyskują naturalny, zdrowy blask, są bardziej gęste, mniej podatne na uszkodzenia (np. rozdwajanie się końcówek czy zniszczenia spowodowane farbowaniem i innymi zbiegami stylizacyjnymi), znika także problem łupieżu i zbyt szybkiego przetłuszczania się.

Zobacz także: https://wavelo.pl/jakie-paznokcie-na-jesien-sa-modne/

Maseczka z siemienia lnianego – jak wykonać ją samodzielnie?

Maseczka z siemienia lnianego znana jest również pod nazwą żelu lnianego. Chcąc samodzielnie wykonać taką maseczkę, najlepiej zacząć od zakupów. Dobrej jakości siemię lniane zakupić można na przykład w sklepach ze zdrową żywnością, ale powinniśmy znaleźć je również na bazarach z zieleniną, w supermarketach i innych dobrze wyposażonych sklepach spożywczych. Jako surowiec do sporządzenia kosmetyku warto wybierać całe, a nie mielone ziarna. Zawarte w nich cenne składniki bardzo szybko ulegają utlenieniu.

Maseczkę z siemienia lnianego, wykonuje się bezpośrednio przed jej zastosowaniem – nie jest dobrym pomysłem zostawianie porcji na później bądź mrożenie, pozostałości można natomiast użyć jako bazy pod maseczkę na dłonie i paznokcie czy na twarz.

Aby wykonać domową lnianą maseczkę potrzebne będą tylko akcesoria takie jak garnek, szklanka, łyżka i gaza bądź gęste sitko. Cztery łyżki ziaren zalewamy więc dwiema szklankami zimnej wody i gotujemy na małym ogniu często mieszając. Następnie przecedzamy płyn przez gazę i pozostawiamy nasz wywar do ostygnięcia. Inną opcją jest zalanie ziaren gorącą wodą i pozostawienie ich pod przykryciem, aż nie uzyskamy żelowej konsystencji. Do maseczki można dodawać również opcjonalnie inne wzbogacające składniki, takie jak olej kokosowy, witaminę E, miód czy sok z cytryny.

siemie lnianie włosy

Jak stosować naturalną maseczkę z siemienia lnianego na włosy?

Przestudzoną maseczkę nakłada się na włosy i wmasowuje się w skórę głowy, pozostawiając ją na czas od pół godziny do godziny. Dla lepszego efektu oraz wygody można również nałożyć czepek kosmetyczny, dzięki któremu maseczka pozostanie na właściwym miejscu. Po tym czasie można dokładnie spłukać włosy i cieszyć się dobroczynnymi efektami lnu!

Siemię lniane na włosy w postaci maseczki można stosować zależnie od swoich upodobań oraz potrzeb. Na początku zaleca się używanie specyfiku raz w tygodniu, aby ewentualnie dopasować częstotliwość do potrzeb włosów. Jeśli chodzi o długotrwałość stosowania takiej maseczki, to jest to tak naturalny produkt, że można używać go bez ograniczeń czasowych. Przed pierwszym użyciem warto jednak sprawdzić, czy nie jesteśmy osobą uczuloną na len, co jest właściwie jedynym przeciwwskazaniem do stosowania maseczki. Nanieśmy więc nieco kosmetyku na odsłoniętą skórę ramienia czy szyi, aby upewnić się, że nie nasza skóra nie zareaguje w sposób alergiczny.

Jak znaleźć dobrą firmę dekarską w Lublinie

Redakcja wavelo.pl

Nasz zespół to grupa specjalistów zajmujących się tworzeniem artykułów na temat sportu, urody, zakupów, zdrowia i lifestyle. Dzielimy się naszymi doświadczeniami oraz fachową wiedzą, pomagając naszym czytelnikom w codziennym życiu i dbaniu o ich pasje oraz zainteresowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

SPF 50