Tutaj jesteś

Wypadanie włosów po ciąży. Jak poradzić sobie z tym problemem?

1 października 2021 Uroda wypadanie włosów po ciąży

Wiele kobiet zmaga się z problemem wypadania włosów po ciąży. Co charakterystyczne, wypadanie włosów po ciąży nie zaczyna się z chwilą urodzenia dziecka. Taka sytuacja pojawia się dużo później, nierzadko nawet kilka miesięcy po porodzie. Wypadanie włosów w ciąży jest zaś zjawiskiem dużo rzadszym. Jak sobie poradzić z tym problemem pojawiającym się po ciąży? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przede wszystkim poznać przyczyny wypadania włosów po ciąży.

Warto pamiętać, że wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Każdy włos ma okres wzrostu, czas, w którym przestaje rosnąć, często określany jako czas zaniku, a także okres, w którym wypada, a konkretniej, zostaje wypchnięty z mieszka włosowego przez nowy, rozwijający się włos. Zbyt wiele wypadających włosów powinno być jednak sygnałem alarmowym. Z tym problemem trzeba coś robić.

Ciąża to duże zmiany hormonalne w organizmie kobiety

Przyczyn wypadania włosów po ciąży należy szukać w gospodarce hormonalnej. W trakcie ciąży, w ciele kobiety znacznie wzrasta poziom estrogenu. To zjawisko naturalne i potrzebne. W czasie, gdy poziom estrogenu jest bardzo wysoki, włosy stają się dużo ładniejsze i mocniejsze. Wiele kobiet zauważa, że w trakcie ciąży włosy wyglądają po prostu świetnie i najczęściej nie wypadają. Właśnie wysoki poziom estrogenu sprawia, że nawet te włosy, które powinny wypaść, pozostają wciąż w mieszkach włosowych.

Po urodzeniu dziecka poziom estrogenu w ciele kobiety spada nawet o kilkaset procent. To także zjawisko naturalne i prawidłowe. Niestety związane z nim są skutki uboczne, takie jak osłabienie włosów. Te, które przez okres ciąży nie wypadły, pomimo tego, że powinny, po ciąży wypadają bardzo szybko. Stąd kobieta może odnieść wrażenie, że włosy wypadają w dużo większych ilościach. Oczywiście obniżenie poziomu estrogenu, w połączeniu z nieodpowiednią dietą czy też używaniem niewłaściwych kosmetyków do włosów, może spowodować nadmierne wypadanie włosów po ciąży. Jeśli nadmierne wypadanie włosów trwa kilka tygodni, warto zająć się tym problemem i skoncentrować się na działaniach mających na celu poprawę stanu włosów.

Polecamy: https://wavelo.pl/siemie-lniane-na-wlosy-bogactwo-naturalnych-skladnikow-dla-twoich-wlosow/

Możliwości wzmocnienia włosów jest bardzo wiele. Nie należy koncentrować się wyłącznie na szamponach do włosów i innych preparatach, które mają je odżywić od zewnątrz. Włosy staną się mocniejsze wtedy, gdy zostaną także odżywione od wewnątrz. Bardzo ważne zatem jest zażywanie odpowiednio dobranych preparatów,a także zmiana diety na taką, która dostarczy organizmowi większa ilość witamin i mikroelementów.

Wypadanie włosów po ciąży

Co na wypadanie włosów po ciąży?

W każdej aptece można znaleźć szereg preparatów, które warto zażywać, by wzmocnić włosy. Mamy karmiące powinny jednak brać pod uwagę tylko te preparaty, które są dla nich odpowiednie. Na opakowaniach wielu z nich bowiem można przeczytać, że w czasie karmienia piersią zażywanie ich jest niewskazane lub wręcz zakazane.

Warto zażywać preparaty, które w swoim składzie mają takie witaminy jak C, E, B1, B2, B6, B12. Konieczne jest także zażywanie preparatów z aminokwasami, Szczególnie ważne są aminokwasy siarkowe. Od ich poziomu bowiem zależy, czy włosy będą odbudowywać się szybko czy też nie.

Dobrze też jest zaopatrzyć się w preparaty z biotyną, a także witaminą B5. Pomaga ona utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia w łodydze włosa. Same włosy zaczną wyglądać zdrowo. Staną się piękne i błyszczące. Decydując się na zażywanie tego typu suplementów, trzeba mieć świadomość, że efekty ich stosowania mogą pojawić się nawet po wielu tygodniach.

włosy wypadanie

Dieta przy problemie wypadających włosów

Pomocna w pokonaniu problemu wypadających włosów jest także odpowiednia dieta. Powinna być bogata w produkty zawierające witaminy i aminokwasy, a także w magnez, żelazo, krzem i cynk. Nie bez znaczenia jest też spożywanie produktów, które mają dużo wapnia. Świetne są choćby jogurty z żywymi kulturami bakterii. Oprócz tego, że dostarczają organizmowi wapń, to jeszcze pozytywnie wpływają na pracę jelit, a więc i na wchłanianie z układu pokarmowego istotnych składników.

Składniki odżywcze będą pozytywnie oddziaływać na włosy, jeśli do nich dotrą. Owszem poprzez krwioobieg w końcu się tam przedostaną, można jednak przyspieszyć ten proces, poprawiając ukrwienie skóry głowy. Bardzo pomocne są masaże skóry głowy, a także ćwiczenia, które powodują szybsze krążenie krwi w organizmie.

Dobrym pomysłem jest także zażywanie preparatów, które poprawiają mikrokrążenie. Przykładem są tu preparaty z witaminą PP, czyli niacyną. Dzięki niej drobne naczynia krwionośne się rozszerzają, co wpływa na poprawę krążenia krwi, a więc i na dostarczanie mieszkom włosowym wielu składników odżywczych.

Jeśli przez wiele tygodni – pomimo starań – problem nadmiernie wypadających włosów po ciąży nie mija, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub trychologiem.

Jak znaleźć dobrą firmę dekarską w Lublinie

Redakcja wavelo.pl

Nasz zespół to grupa specjalistów zajmujących się tworzeniem artykułów na temat sportu, urody, zakupów, zdrowia i lifestyle. Dzielimy się naszymi doświadczeniami oraz fachową wiedzą, pomagając naszym czytelnikom w codziennym życiu i dbaniu o ich pasje oraz zainteresowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

SPF 50