Zakwasy to potoczne określenie na opóźnioną bolesność mięśniową występującą po treningu siłowym. Dowiedz się jak pozbyć się zakwasów.
Jak pozbyć się zakwasów?
Żeby pozbyć się zakwasów po bieganiu lub po siłowni należy wykonać masaż mięśni. Można użyć do tego, chociażby piłki do tenisa. Należy także po zakończonym treningu zrobić gorącą kąpiel. Sprawdzony sposób na zakwasy to uzupełnianie elektrolitów. Bardzo dobrze sprawdzi się napój izotoniczny, czy sok pomidorowy. Picie soków z wiśni i arbuza mają pozytywny wpływ na zregenerowanie się mięśni. Soki z tych owoców mają także działanie przeciwzapalne. Zalecanym sposobem na zakwasy jest również pobyt w saunie.
Czy rozgrzewka przed treningiem zapobiegnie powstaniu zakwasów?
Do każdego treningu trzeba się bardzo dobrze przygotować. Najlepiej jest zrobić rozgrzewkę całego ciała na dziesięć minut przed treningiem. Rozgrzewka powinna obejmować następujące partie ciała: stopy, ramiona, czy biodra. Warto jest skorzystać z przysiadów i podskoków. Dobrze sprawdzają się pompki i pajacyki. Dobrze jest stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń oraz poziom ich trudność. Należy też pamiętać o dobrym nawodnieniu podczas treningu. Dzięki dobrze zrobionej rozgrzewce przed treningiem zmniejsza się ryzyko wystąpienia zakwasów.
Polecamy: https://wavelo.pl/rower-treningowy-kluczem-do-smuklej-sylwetki/
Jak pozbyć się zakwasów?
Zakwasy są dolegliwością mało komfortową. Uniknąć zakwasów pomoże także prawidłowe oddychanie w czasie treningu. Dobrze jest, by wyeliminować ze swojej diety tłuszcze nasycone. Niewskazane jest również picie kawy oraz alkoholu bezpośrednio przed treningiem. Natomiast powinny w diecie znaleźć się warzywa i owoce. Bardzo dobre są warzywa liściaste. Są to sposoby na zakwasy, które pomogą nam zminimalizować ich występowanie.
Regularność w treningach, jest sposobem na pozbycie się zakwasów?
W walce z zakwasami mogą pomóc regularne treningi. Ćwiczenia o stałej porze pozwalają mięśniom przyzwyczaić się do wysiłku. Poprawiają także kondycję psychofizyczną. Zakończeniem ćwiczeń powinna być regeneracja i relaks. Dzięki temu nasze mięśnie odpoczną.
Czy można ćwiczyć z zakwasami?
Gdy pojawią się zakwasy, a na kolejny dzień jest przewidziany trening, to trzeba się zastanowić, czy będzie to zdrowe dla naszego organizmu. Ważne jednak, by nie były to ćwiczenia siłowe.
Czy z zakwasami można udać się do fizjoterapeuty?
Z zakwasami można sobie poradzić domowymi sposobami. Jednak, gdy utrzymują się zbyt długo lub zależy nam, żeby pozbyć się szybko, to można skorzystać z rad fizjoterapeuty. Warto, jest wtedy wybrać się do osoby, która specjalizuje się w masażu sportowym. Specjalista przy użyciu najnowszych narzędzi pomoże nam rozmasować bolące miejsca.
Co nie pomaga zlikwidować zakwasów?
Leczenie zakwasów nie powinno polegać na braniu leków przeciwbólowych. Wtedy tylko chwilowo zlikwidujemy ból. Poczujemy się bardziej komfortowo, ale zakwasy nadal pozostaną. Zniwelowanie bólu sprawi, że nie będziemy oszczędzać się na kolejnym treningu i możemy kolejny raz przeciążyć nasze mięśnie.
Zobacz także: https://wavelo.pl/bieznia-do-biegania-czyli-sposob-na-zdrowie-i-smukla-sylwetke/
Zakwasy a DOMS, czym się różnią?
DOMS, czyli opóźniona bolesność mięśni pojawia się najwcześniej po dwudziestu czterech godzinach od intensywnym treningu. Może trwać do kilku dniu. Opóźnionej bolesności mięśni doświadczają najczęściej osoby, które wróciły do trenowania po długiej przerwie. Na pojawienie się DOMS mają wpływ czynniki takie jak: mechaniczne uszkodzenie komórek mięśniowych, procesy zapalne zachodzące w mięśniu, obrzęk komórek mięśniowych, czy uszkodzenie włókien mięśniowych. Natomiast zakwasy pojawiają się praktycznie zaraz po treningu. Dzięki temu można rozróżnić pochodzenie bólu mięśni. Wtedy też należy szybko wprowadzić działania, które zniwelują powstały ból. Często jest to ból, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
Jak pozbyć się zakwasów – suplementy
Leki przeciwbólowe nie są dobre na zakwasy, jednak można brać suplementy, które pomogą zapobiec występowaniu zakwasów. W podniesieniu sprawności i wytrzymałości podczas wysiłku pomagają między innymi: aminokwasy, histydyna oraz beta-alanina. Suplementy te można spożywać od trzydziestu dni do kilkunastu miesięcy. Oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem bądź dietetykiem. Wtedy to lekarz przepisuje konkretną dawkę suplementu, który pomoże nam w walce z zakwasami. Dzięki takiej suplementacji i odpowiedniej diecie możemy się pozbyć na zawsze problemu z zakwasami po treningu siłowym.
Gdy zakwasy utrzymują się przez kilka tygodni, to trzeba udać się do lekarza.