Jazda na rowerze – kalorie – ile ich spalamy?

Jazda na rowerze to nie tylko idealny sposób na spędzenie ciekawie czasu z rodziną, ale również sport, który pozwala na spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jazda na rowerze – kalorie – ile można spalić, jeżdżąc na jednośladzie?

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Z roku na rok można zaobserwować coraz większą ilość ścieżek rowerowych. Dzięki temu jazda na rowerze stała się bezpieczniejsza i jednocześnie bardziej przyjemna. Coraz więcej osób traktuje jazdę na rowerze jako świetny sposób na spędzanie czasu, ale również jako idealny transport, który świetnie sprawdza się w warunkach miejskich.

Jazda na rowerze ma wiele zalet. Równomierna jazda pozwala na podniesienie tętna, które wpływa na szybsze krążenie krwi w naszym organizmie. Dzięki temu kondycja naszego serca ulega poprawie.

Kolejną zaletą jazdy na rowerze jest umięśnione równomiernie ciało. Wbrew pozorom nie tylko nogi mocno pracują na rowerze. Uda, łydki i pośladki wykonują największy wysiłek w czasie pedałowania. Ale jednocześnie zaangażowany jest również brzuch, a także ręce, które trzymają kierownicę.

Zobacz także: https://wavelo.pl/jakie-prezenty-dla-rowerzysty-warto-kupic/

jazda n a rowerze kalorie

Wymieniając zalety jazdy na rowerze, nie można również zapomnieć o poprawie samopoczucia. Endorfiny, które uruchamiamy w czasie wysiłku sprawiają, że stajemy się silniejsi psychicznie. Jednocześnie zdenerwowanie, stres czy trudy długiego dnia pracy tracą na znaczeniu.

Warto pamiętać, że jazda na rowerze to świetny sposób na spędzanie czasu z rodziną. Zamiast siedzieć w domu można zabrać partnera oraz dzieci na wycieczkę rowerową, która zakończy się piknikiem.

Jazda na rowerze – kalorie

Jazda na rowerze to idealny sposób na na spalenie kalorii, które jest niezbędne, by pozbyć się tkanki tłuszczowej.

Spokojna jazda na rowerze kalorie to około 300 – 400 kcal, gdy poruszamy się po nawierzchni asfaltowej. Z jednej strony wydaje się, że nie jest to dużo, ale warto pamiętać, że godzinna jazda na rowerze nie męczy tak bardzo jak godzina na siłowni czy na zajęciach fitness.

Warto również pamiętać, że w zależności od tempa jazdy oraz nawierzchni jesteśmy w stanie zwiększyć ilość spalanych kalorii. Godzina jazdy na rowerze kcal, gdy zwiększymy tempo do 25 km/h to już 500 – 600 kcal. Trzeba jednak pamiętać, że chcąc osiągnąć zadowalające efekty trzeba zadbać również o dietę. Jeżdżąc na rowerze oraz jedząc fast foody, można nigdy nie stracić nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Polecamy: https://wavelo.pl/jaki-rower-kupic-na-co-zwrocic-uwage/

Jazda na rowerze – kalorie – jak je szybko spalić?

Wydaje się, że podkręcenie tempa jazdy na rowerze pozwala na szybsze spalanie kalorii. Nie jest to prawdą. Jazda na rowerze kcal pozwala spalić nie tempo, ale czas jazdy. Trzeba pamiętać, że dopiero po 30 minutach ruchu zaczynamy spalać tkankę tłuszczową.

Bardzo często osoby, które chcąc schudnąć podkręcają tempo, niestety kończy się to tym, że nie są w stanie wytrzymać dłuższej jazdy i szybko rezygnują. Skrócenie treningu zmniejsza jego efektywność.

Warto pamiętać, że jazda na rowerze w trudnym terenie pod górkę ma wpływ na ilość spalanych kalorii. Jazda na rowerze kalorie spalane mogą wzrosnąć nawet o 15%! Godzina jazdy na rowerze to już nie 400, ale nawet do 600 kcal!

Trzeba również pamiętać, że na ilość spalanych kalorii ma również wpływ opór wiatru, z którym musi zmierzyć się rowerzysta. Im większy jest wiatr, tym więcej kalorii spalamy.

Warto pamiętać, że korzystniejsze jest jeżdżenie 3 razy w tygodniu na rowerze w spokojnym tempie 20 km/h niż wyjście na morderczą trasę raz w tygodniu, gdzie pokonamy ją w krótszym czasie. Trzeba pamiętać, że dla organizmu korzystniejszy jest ruch, który jest krótszy, ale systematyczny, niż dłuższy i rzadszy.

jazda na rowerze

Ustalenie dokładnej ilości spalanych kalorii jest bardzo trudne. Na wynik ma wpływ wiele czynników. Długość trasy, poziom trudności, warunki w jakich jedziemy. Ważna jest również waga rowerzysty. Zdrowy mężczyzna o wadze 75 kg spali około 600 kcal, kobieta w tym samym czasie najprawdopodobniej około 500 kcal.

Zobacz także: https://wavelo.pl/jaka-aplikacja-do-jazdy-na-rowerze/

Jazda na rowerze to jedna z najprzyjemniejszych form ruchu. Można na nim stracić nie tylko nadmiar tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim dobrze się bawić. Trzeba pamiętać, że uprawianie sportu, który jest efektywny nie polega na krótkich i morderczych treningach, ale na znalezieniu formy ruchu, która jest przyjemna i odpowiada naszym zainteresowaniom, tylko wtedy będziemy w stanie uprawiać daną dyscyplinę regularnie i z przyjemnością.

Jazda na rowerze jest bardzo różnorodna. Można poruszać się po trasach asfaltowych, parkach czy terenach leśnych, które są bardziej wymagająca, ale jednocześnie dużo ciekawsze. Dzięki temu na rowerze nie można się nudzić. Zawsze warto postarać się o towarzystwo, które uprzyjemni jazdę.

Redakcja wavelo.pl