Maska na koronawirusa – która najlepsza?

O tym, że ochrona przed koronawirusem jest bardzo ważna, nie trzeba już nikogo przekonywać. Trzeba natomiast zastanowić się, która z maseczek zapewni Ci najlepszy poziom ochrony na wypadek kontaktu z nosicielem choroby. To ważne pytanie, szczególnie że na rynku jest dostępny wiele wariantów środków ochrony własnej. Porównujemy najpopularniejsze i doradzamy Ci, jaką maseczkę wybrać.

Rodzaje maseczek ochronnych na koronawirusa

W czasie pandemii były momenty, kiedy „wszystkie chwyty były dozwolone”. Na szczęście zasłanianie ust i nosa szalikiem przeszło już do lamusa, a każdy świadomy zagrożenia sięga po bardziej wyspecjalizowane środki ochrony własnej. Wśród nich jest bez wątpienia maseczka, jednak nie bawełniana. Ta, choć w pewnym stopniu spełnia swoją rolę to jednak nie jest tak skuteczna jak maseczki chirurgiczne z włókniny. To produkty znane jako FFP:

  • FFP1 z podstawowym, raczej niskim współczynnikiem ochrony przed cząsteczkami stałymi i ciekłymi. Filtrują około 80% cząsteczek o niewielkiej toksyczności. Mają przeciek wewnętrzny maksymalny na poziomie 25%,
  • FFP2 mające optymalny poziom filtracji i wysoką szczelność (89%), o czym przeczytasz tutaj: https://medivon.pl/maska-na-koronawirusa-ktora-najlepsza/. Popularne, jednorazowe, szeroko dostępne. Filtrują nawet 94% cząsteczek stałych,
  • FFP3, czyli specjalistyczne maski do użytkowania nie tylko w profilaktyce przeciwwirusowej, ale też w zakładach pracy takich jak lakiernie, laboratoria chemiczne, zakłady przemysłowe i obiektach medycznych. Filtrują nawet 99% cząsteczek, co jest zasługą kilkuwarstwowej konstrukcji i czasem też obecności zawora do regulacji. Przeciek wewnętrzny nie przekracza 5%.

Jaką maseczkę na koronawirusa wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem maseczki do stosowania codziennego, w ramach profilaktyki zdrowia, to maseczka FFP2 będzie optymalnym wyborem. Wynika to głównie z jej konstrukcji i tego, że można ją regulować tak, aby szczelnie przylegała do twarzy, zwłaszcza na nosie, pod oczami i na brodzie. Maseczka FFP2 w mniejszym stopniu utrudnia oddychanie niż model FFP3, jednak nie wpływa to zasadniczo na Twój komfort. Każda maska zapewnia dostęp powietrza w optymalnej ilości. Jeżeli jednak pracujesz lub przebywasz osobiście z chorymi na Covid-19 to koniecznie zastosuj najbardziej zaawansowaną ochronę, jaką jest maseczka FFP3. Jest ona rekomendowana zwłaszcza osobom, które są zagrożone ciężkim przebiegiem choroby. Bez względu na to, którą maskę wybierzesz pamiętaj o jej prawidłowym noszeniu, dezynfekcji i utylizacji.

 

 

 

Redakcja wavelo.pl