Nietolerancja laktozy jest bardzo powszechną dolegliwością, która może być nabyta lub wrodzona. Obecnie coraz więcej młodych osób zaczyna mieć problemy jeśli chodzi o uczulenie na laktozę.
Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
U osób, które są dotknięte tą dolegliwością w zależności od stopnia nasilenia objawy, mogą pojawić się już nawet po trzydziestu minutach od zjedzenia posiłku. Najczęstszymi objawami są: mdłości, nudności, bóle brzucha i głowy. Nietolerancja laktozy objawy to także biegunka i kolki. Również może pojawić się nadmierne wydalanie gazów. Warto także dodać, że niektóre osoby są w stanie mimo objawów jeść produkty z laktozą, jednak nie jest to dobre dla organizmu.
Uczulenie na laktozę – jak sobie z nim radzić?
Gdy mamy zdiagnozowaną nietolerancję na laktozę to musimy przejść na specjalną dietę. Przede wszystkim należy pozbyć się mleka, jak i produktów mlecznych. Dzięki temu zniwelujemy działania niepożądane. Między innymi należy pozbyć się: śmietany, jogurtów, kefirów, maślanek, czy sera żółtego. Warto także pamiętać, że laktoza może znajdować się w lodach. Dlatego szczególnie w okresie letnim trzeba na to zwracać uwagę.
Jak uzupełnić nabiał w przypadku nietolerancji laktozy?
Gdy mamy uczulenie na laktozę, to należy dostarczać organizmowi w inny sposób nabiał. Dlatego dobrze, jest wprowadzić napoje roślinne, które są wzbogacone w wapń. Krowie mleko można zastąpić mlekiem sojowym, ryżowym, migdałowym lub kokosowym. Nabiału mogą dostarczyć również zielone warzywa takie jak: jarmuż, brokuł, koper, czy szpinak. Warto także wiedzieć, że zielone warzywa zawierają dużo błonnika pokarmowego. Roślinnym źródłem wapnia są też orzechy laskowe, tofu, sezam, czy migdały. Suszone morele oraz figi mogą być też pomocne w naszej diecie. W sezonie dobrze jest korzystać ze świeżych warzyw i owoców. Bardzo dobre są warzywa strączkowe takie jak fasola, groch, ciecierzyca, bób, czy soczewica. Zaleca się także używanie soi. Sery żółte można zamienić na sery wegańskie. Masło na margaryny roślinne.
Zobacz także: https://wavelo.pl/niedobory-magnezu-objawy-co-warto-wiedziec/
Nietolerancja laktozy a karmienie piersią
Jeśli matka karmiąca ma uczulenie na laktozę to nie, może spożywać produktów mlecznych. Gdy nie zastosuje diety eliminacyjnej, to wraz z jej mlekiem nietolerancja laktozy, może przedostać się na dziecko. W tym przypadku zaleca się karmić dziecko mlekiem modyfikowanym. Dzięki temu dziecko może uniknąć tej choroby.
Jakie badania zrobić by zdiagnozować nietolerancję laktozy?
Metody pozwalające stwierdzić obecność upośledzonego trawienia cukru mlecznego są wymagające. Badaniami, które pomogą zdiagnozować nasze uczulenie, są między innymi: wodorowy test oddechowy, badanie pH kału, test doustnego obciążenia laktozą, czy badanie fragmentu jelita cienkiego. Można także posłużyć się endoskopią. Jest to najbardziej inwazyjne badanie, ale za to najbardziej skuteczne.
Uczulenie na laktozę – czy można je wyleczyć?
Dolegliwość polegająca na tym, że nasz organizm nie toleruje laktozy, jest nieuleczalna. Można ją jedynie zmniejszać dietą eliminacji. Dzięki, temu pozbędziemy się produktów, które są przyczyną naszego złego samopoczucia. Warto, jest także udać się do specjalisty, który pomoże nam wdrożyć suplementację. Leki i suplementy pozwolą obniżyć negatywne działanie laktozy na nasz organizm. Jest to jednak choroba, która dodatku wraz z wiekiem się pogłębia. Dlatego dobrze jest być pod stałą opieką lekarza, który będzie dobierał odpowiednie środki farmakologiczne.
Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć od najmłodszych lat żadnych objawów nietolerancji na laktozę. Im wcześniej zdiagnozujemy tę chorobę, tym szybciej zostanie wdrożone leczenie. Ustąpią również uciążliwie objawy, które przeszkadzają nam w funkcjonowaniu, w życiu codziennym. Warto także dodać, że nietolerancja na laktozę może być dziedziczna. Nieleczona nietolerancja może spowodować powstanie innych chorób. Należy też mieć na uwadze, że nietolerancja na laktozę może występować jednocześnie z nietolerancją na gluten.