Niezależnie od tego, czy chodzi o rekreacyjną jazdę na rowerze, czy też bicie rekordów prędkości na długich trasach kolarstwo jest jednym z najczęściej uprawianych w Polsce sportów. Rower wielu osobom służy również jako wygodny, praktyczny oraz ekologiczny środek transportu. Niemniej aby jazda na rowerze była łatwa i przyjemna musi on być dopasowany do budowy ciała kolarza. Każdy powinien wiedzieć jak dobrać rower do wzrostu, zwłaszcza, że technika ta nie jest zbyt skomplikowana. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz doskonale wiedział jaki rozmiar ramy roweru powinieneś wybrać podczas zakupu.
Warto zobaczyć: https://wavelo.pl/jakie-sa-rodzaje-wentyli-rowerowych/
Rozmiary ram rowerowych i ich znaczenie
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje wiele rozmiarów ram do roweru. Klienci kupują te pojazdy dwukołowe bez zwracania uwagi na to w jakim stopniu są one dopasowane do ich budowy ciała. Tymczasem źle dopasowana rama daje się we znaki podczas każdej sekundy jazdy. To właśnie jej kształt i wymiary przekładają się na pozycję ciała rowerzysty, a co za tym idzie na jego wygodę, prędkość, zmęczenie, czy nawet bezpieczeństwo. Jakie dokładnie konsekwencje niesie za sobą niedopasowanie ramy do wzrostu rowerzysty? Przede wszystkim przekłada się ono na wyraźny dyskomfort odczuwalny przy jeździe. Powoduje to też liczne otarcia i urazy spowodowane nieprawidłowym ułożeniem ciała.
Należy jednak podkreślić, że za duża lub za mała rama rowerowa znacznie utrudnia sterowanie kierowcy. Może doprowadzić nawet do śmiertelnie poważnych wypadków przy niespodziewanych sytuacjach na trasie. Kolarze powinni też zdawać sobie sprawę z tego, że nieodpowiednia pozycja podczas jazdy prowadzi zarówno do szybszego zużycia energii, jak i silniejszego zmęczenia mięśni całego ciała. Tak jak widać niedopasowanie roweru do wzrostu jest zarówno niekorzystne, jak i niebezpieczne. Jednak wiele osób z pewnością nie zdaje sobie sprawy z tego jak dobrać rozmiar ramy rowerowej do swojej budowy ciała. Spieszymy z odpowiedzią!
Zobacz także: https://wavelo.pl/regulacja-przerzutek-i-czyszczenie-lancucha-po-dlugiej-podrozy-na-rowerze/
Jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu kolarza?
Każdy człowiek ma nieco inną budowę ciała, a nierzadko zdarza się, że czyjeś nogi lub ręce są nieproporcjonalnej długości. Dlatego też doświadczeni rowerzyści zwykle zalecają, żeby najzwyczajniej w świecie usiąść na rowerze przed zakupem i zobaczyć, czy ciało przyjmuje naturalną, nieutrudniającą jazdy pozycję. Jeżeli jednak ktoś nawet po takiej diagnozie nie jest pewien, czy rama rowerowa jest dopasowana do jego ciała to warto aby zwrócił uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Najważniejszą kwestią jest to aby stopy kierowcy zawsze były w stanie swobodnie stanąć na ziemi, bez konieczności wyciągania nóg. Jednocześnie trzeba dopilnować, żeby nogi mogły swobodnie poruszać się podczas pedałowania. Nogi powinny nie zawadzać o żadną z części roweru, a przede wszystkim nie uderzać kolanami o kierownicę. Oczywiście to samo dotyczy rąk, które absolutnie nie mogą mieć żadnych problemów z dosięganiem kierownicy pojazdu, ani też zbytnio się zginać. Warto też zwrócić uwagę na samą pozycję, którą ciało przyjmuje dosiadając rower. Kierowca nie może dopuścić, żeby jego kręgosłup był skrzywiony, ponieważ może to prowadzić do trwałych urazów oraz utrudnienia jazdy.
Polecamy: https://wavelo.pl/jaki-rower-kupic-na-co-zwrocic-uwage/
Dobór rozmiaru ramy przy zakupie przez internet
Kupowanie rowerów online staje się coraz powszechniejsze. Jest ono bardzo wygodne jednak nie daje kupującemu możliwości sprawdzenia jak bardzo rama roweru jest dopasowana do jego budowy ciała. Jak zatem przekonać się czy jej rozmiar jest odpowiedni? Doświadczeni kierowcy używają do tego specjalnego, ale za to bardzo prostego wzoru matematycznego. Wystarczy zmierzyć długość swojej nogi od krocza do ziemi, a następnie pomnożenie tej liczby przez współczynnik odpowiadający typowi kupowanego roweru:
– 0,25 dla rowerów miejskich, trekkingowych i tzw. crossów
– współczynnik 0,226 dla rowerów MTB o kołach ze średnicą nieprzekraczającą 28 cali
– 0,238 dla rowerów górskich, których koła mają rozmiar większy niż 28 cali
– współczynnik 0,26 dla rowerów szosowych
Wówczas otrzymasz liczbę cali odpowiadającą rozmiarowi ramy rowerowej, którą zwykle określa się właśnie tą jednostką miary.