W ostatnich latach naprawdę dużą popularnością cieszy się aplikacja na rower, która przyda się każdemu rowerzyście. Wybór jednak jest tak duży, że niektórzy mało doświadczeni cykliści mogą mieć problem z wybraniem właściwej. Aplikacja do jazdy na rowerze – jaką wybrać?
Czym jest aplikacja do jazdy na rowerze?
W moduł GPS jest obecnie wyposażona większość nowoczesnych telefonów. Smartfony jednak mogą dosyć krótko pracować na jednym ładowaniu baterii, dlatego komputery rowerowe wypadają znacznie lepiej. Moduł GPS pozwala rejestrować prędkość oraz inne parametry, które są interesujące dla rowerzystów i pozwalają sprawdzać swój progres. Po upadku Endomondo powstało wiele nowych alternatyw, takich jak aplikacja rowerowa Strava – nie tylko aplikacja do jazdy na rowerze, ale również przystosowana dla biegaczy. W wersji bezpłatnej mamy dostęp do niektórych funkcji, takich jak: mierzenie prędkości oraz czasu, rejestrowanie trasy, a nawet obserwacja osiągnięć swoich znajomych.
Zobacz także: https://wavelo.pl/atrakcyjne-trasy-rowerowe-krakow-zapraszaja-amatorow-przejazdzek-i-widokow-przyrody/
Aplikacja do jazdy na rowerze – Strava
Warto jednak wykupić opcję premium, która oferuje znacznie większe możliwości, a kosztuje jedynie 20 zł. W aplikacji Strava można oznaczyć odcinek na mapie, na którym będzie mierzy się czas każdego użytkownika. Jest to wirtualne ściganie, które pozwala się sprawdzić pasjonatom kolarstwa. Należy mieć na uwadze, że nie ma wiele aplikacji, które mają tak rozbudowane funkcje. Prostą aplikacją na telefon jest Paxira, która pozwala dzielić się informacjami o swoich wynikach. Umożliwia także planowanie trasy, zapisanie jej, a nawet szczegółowe śledzenie na mapie.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że na najważniejsze parametry, takie jak odległość, czas przejazdu oraz prędkość pojawiają się od razu na wyświetlaczu. Jest to duży komfort, ponieważ rowerzysta ma na widoku wszystkie najważniejsze rzeczy i może się w zupełności skupić na jeździe. Jedną z ciekawszych opcji jest planowanie trasy rowerowej. Wystarczy narysować na monitorze przebieg drogi, a rano włączyć aplikację i po prostu ruszyć. Wszystko wydaje się bardzo proste, ale też takie jest w rzeczywistości.
Polecamy: https://wavelo.pl/rower-treningowy-kluczem-do-smuklej-sylwetki/
Aplikacja Google Maps
Niezwykle popularna oraz powszechnie dostępna jest aplikacja Google Maps. Jest darmowa i została wyposażona w nawigację. Po podaniu dokładnego adresu otrzymujemy aż trzy różne szlaki do wyboru, dlatego można wybrać ten, który uważamy za najszybszy i najkrótszy. Dużą zaletą są także aktualne mapy, ponieważ wszystkie zmiany są wprowadza się na bieżąco, więc nie trzeba się o nic martwić. Minusem jest fakt, że w Google Maps nie ma opcji wyboru typu jednośladu. Czasami trasa może prowadzić nas przez drogi nieutwardzone, które są dosyć niebezpieczne i mogą uszkodzić oponę. Powinni ich raczej unikać posiadacze wąskich opon. Google Maps dobrze działa w mieście, ale poza miastem lepiej wykorzystać inne aplikacje. Dużym plusem jest oczywiście to, że Google Maps jest całkowicie darmowe.
Aplikacja OSMAnd
Na wyróżnienie zasługuje także OSMAnd, czyli aplikacja przeznaczona głównie dla terenowych cyklistów. Mapy są niezwykle szczegółowe i precyzyjne, a sama aplikacja może działać nawet bez dostępu do internetu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w niektórych dzikich miejscach zasięg internetowy może nie łapać, a wtedy zaczynają się problemy. Bez orientacji w terenie jesteśmy skazani na porażkę, dlatego warto posiadać aplikację, która nawet nie potrzebuje dostępu do sieci. Styl jazdy można wyznaczyć w ustawieniach. Dostępne są: krótsze trasy, zrównoważone oraz drogi boczne. Dzięki temu można dostosować powierzchnię do swojego stylu jazdy. Dostępna jest nawet opcja „omijaj drogi nieutwardzone”, ale nie jest ona w 100 procentach sprawna, dlatego nie zawsze można się na niej opierać.
Warto zobaczyć: https://wavelo.pl/jazda-na-rowerze-kalorie-ile-ich-spalamy/
Dobrym pomysłem jest wykupienie płatnej wersji programu, ponieważ oznacza to wiele więcej udogodnień i możliwości. Świetne i szczegółowe mapy to największa zaleta OSMAnd. Warto dodać, że są one tworzone przez internautów z całego świata. Są one podzielone na regiony, a w darmowej wersji znajduje się jedynie siedem. Wyznaczanie trasy przejazdu rowerem z uwzględnieniem punktów pośrednich jest również ciekawą funkcją, w którą wyposażony jest program. Należy mieć na uwadze, że Google Maps także to posiada.