Stolica Małopolski proponuje ciekawe trasy rowerowe w samym Krakowie, a także w bliższych i dalszych okolicach.
Jeżeli zamierzasz wybrać się tam w celach turystycznych lub aktywnie wypocząć na rowerze, to warto zapoznać się prędzej z propozycjami interesujących tras. Często zwiedzanie można połączyć z aktywną turystyką wśród malowniczych krajobrazów. Poznaj ciekawe trasy rowerowe Kraków.
Ciekawe trasy rowerowe Kraków i wybrane ich propozycje
Trasy rowerowe typu off-road w Krakowie
To propozycja dla amatorów jazdy terenowej, podjazdów i zjazdów oraz kontaktu z przyrodą. Ścieżki rowerowe Kraków są dość wymagające, ponieważ prowadzą głównie drogami leśnymi i polnymi. Często są wyboiste z niektórymi odcinkami przechodzącymi w błoto. Taka nawierzchnia wymaga odpowiedniego roweru trekkingowego lub górskiego, żeby sprostał wymaganiom trasy.
Powrót to już będzie turystyczna przejażdżka Wiślaną Trasą Rowerową.
Trasę zaczynamy przy Zalewie Zakrzówek z widokami na wysokie wapienne klify i jasnoniebieskie wody, które są pozostałością po kopalni wapienia. Ze szczytów skał możemy podziwiać panoramę Krakowa z widokiem na Wawel i starówkę.
Następnie kierujemy się w stronę Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, skąd podjeżdżamy pod Górkę Pychowicką. Na górce roztacza się panorama południowej części Krakowa.
Jadąc rzez leśne ścieżki i częściowo błotniste łąki podziwiamy okoliczną przyrodę. Po dojechaniu do Lasu Tynieckiego warto zrobić sobie dłuższą przerwę na odpoczynek i podziwianie przyrody.
Trasa powrotna prowadzi koło Kolnej i przez wał wiślany prowadzi do centrum Krakowa.
Zobacz także: https://wavelo.pl/regulacja-przerzutek-i-czyszczenie-lancucha-po-dlugiej-podrozy-na-rowerze/
Trasy rowerowe Kraków w średniowieczu
Przenieś się na swoim rowerze do średniowiecza i przejedź szlak wyznaczony przez Muzeum Historyczne. Poznasz tajemnice miasta oraz historie jego mieszkańców w czasie panowania królów.
Zaczynamy od Barbakanu oraz Murów Obronnych.
Średniowieczne fortyfikacje miejskie to obraz obwarowania Krakowa w dawnych czasach. Teraz często odbywają się tam pokazy tańców dworskich. Amatorzy sztuki wojennej zachęcają do obejrzenia inscenizowanych walk lub odbywają się tutaj turnieje rycerskie.
Zaczynamy od jazdy plantami w kierunku Placu Mariackiego, potem wjeżdżamy na Rynek Główny i dojeżdżamy do Wieży Ratuszowej.
Z Wieży Ratuszowej możemy podziwiać panoramę starówki, która doskonale oddaje nadal układ miasta z czasów średniowiecza.
Dalej jedziemy ulicą Świętej Anny, następnie Jagiellońską, Gołębią i dojeżdżamy do ulicy głównej – Floriana Straszewskiego. Kierujemy się
Zwierzyniecką, poprzez Poselską do ulicy Grodzkiej.
Robimy kółko na wysokości kościoła Świętego Piotra i Pawła, przez plac wjeżdżamy w ulicę Kanoniczą i przez Podzamcze jesteśmy znowu na Grodzkiej.
Kierujemy się do Placu Św. Idziego, a następnie plantami ulicą Mikołajską dojedziemy do Kamienicy Hipolitów.
Tutaj śladami kota Hipolita, możemy zgłębić zakamarki i poznać tajemnice domu mieszczańskiego typowego w tamtych zamierzchłych czasach.
Końcowy odcinek to powrót na Rynek Główny i dojechanie do Sukiennic. W podziemiach możemy obejrzeć multimedialne widowisko, które przeniesie nas w podróż w czasie. Zobaczymy i poczujemy, jak wyglądały początki tego legendarnego miasta.
Polecamy: https://wavelo.pl/jazda-na-rowerze-kalorie-ile-ich-spalamy/
Trasy rowerowe Kraków przez Bulwary Wiślane
Po obu stronach Wisły rozciągają się tereny rekreacyjne, które leżą pomiędzy korytem a walami aż po mury oporowe. Jest tu dużo atrakcji turystycznych, które są bardzo popularne wśród mieszkańców jak i turystów.
Pasjonaci historii powinni obowiązkowo odwiedzić zamek królewski i katedrę na Wawelu oraz Kościół na Skałce. Po drugiej stronie Wisły, przy bulwarze Wołyńskim mieści się Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.
Bulwary są podzielone na krótsze odcinki. Na lewym brzegu mamy:
Bulwar Rodła, Czerwieński, Inflancki i Bulwar Kurlandzki.
Na prawym brzegu Bulwar Poleski, Bulwar Wołyński i Bulwar Podolski.
Trasa rowerowa Kraków zaczyna się od Alei Pokoju i przed mostem zjeżdżamy alejką rowerową do parku aż do Mostu Dębnickiego. Dalsza trasa prowadzi wzdłuż rzeczki Białuchy i w górę Wisły.
Następnie stopień wodny Dąbie i trasa pomiędzy mostami. Zaczynamy od Mostu Kotlarskiego i dojeżdżamy do Mostu Powstańców Śląskich. Następnie Most Piłsudskiego (Bulwar Kurlandzki) do Mostu Grunwaldzkiego (Bulwar Inflancki). Odcinek do Mostu Dębnickiego (Bulwar Czerwieński) i kończymy u ujścia rzeki Rudawy (Bulwar Rodła).
Zobacz także: https://wavelo.pl/jakie-sa-rodzaje-wentyli-rowerowych/
Wybierz sam i ciesz się jazdą – trasy rowerowe Kraków
Proponujemy popularne i atrakcyjne ścieżki rowerowe Kraków. Każdy znajdzie coś interesującego na trasie, którą sam wybierze.
Odwiedzisz wybrane rezerwaty przyrody i zapoznasz się z historią najstarszych miejsc w Krakowie.
Trasy rowerowe Kraków to wypoczynek i rekreacja turystyczna. Warto się wybrać i poznać z siodełka rowerowego!