Właściwe dotlenienie organizmu jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa na podstawowe procesy życiowe. Niezwykle przydatnym narzędziem jest pulsoksymetr prawidłowy wynik oscyluje w granicach 95 do 99%. Jak zwiększyć ilość tlenu we krwi?
Czym jest pulsoksymetr?
Osoby, które mają mniej niż 95% powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o niedotlenieniu. Pulsoksymetr jest urządzeniem elektronicznym służącym do saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Pulsoksymetr mierze również puls, czyli częstotliwość pracy serca. Urządzenie dokładnie oblicza poziom nasycenia hemoglobiny tlenem, a następnie wynik jest podawany w procentach. Krew tętnicza w palcu wytwarza sygnał pulsacyjny, który jest również wykorzystywany przez pulsoksymetrię. Pulsoksymetr można spotkać przede wszystkim na oddziałach intensywnej terapii oraz oddziałach ratunkowych. W szpitalach wykorzystuje się z reguły większe modele, które pozwalają badać natlenowanie krwi również z płatka ucha.
Zobacz także: https://wavelo.pl/niedobory-magnezu-objawy-co-warto-wiedziec/
Warto dodać, że pulsoksymetry można stosować u pacjentów w każdym wieku. U bardzo małych dzieci stosuje się w formie specjalnej opaski z czujnikiem, która zakładana jest na stopę lub nadgarstek. Na uwagę zasługuje fakt, że możliwy jest nawet nieprzerwany pomiar temperatury ciała dziecka. Jest to niezwykle ważne podczas przeziębienia lub infekcji, ponieważ trzeba wtedy monitorować stan zdrowia cały czas. Sportowcy, którzy uprawiają sporty wysokościowe, takie jak skoki spadochronowe, wspinaczkę wysokogórską lub narciarstwo również używają pulsoksymetrów.
Jak zwiększyć ilość tlenu we krwi – stosowanie pulsoksymetru
Osoby, które ciepią na choroby układu oddechowego powinny zaopatrzyć się w domowy pulsoksymetr i wiedzieć jak zwiększyć ilość tlenu we krwi. Jest to również zalecane w przypadku starszych pacjentów z przewlekłymi chorobami. Należy pamiętać, że brak wystarczającej tleny w organizmie może nawet doprowadzić do śmierci lub uszkodzenia wielu narządów. Prawidłowy wynik mieści się w przedziale 95 – 99%, ale może on być nieco niższy na większych wysokościach nad poziomem morza. Dokładność urządzeń wynosi z reguły od 2% do 5% i są kalibrowane w zakresie 70% do 100%. Według tego odczyty mniejsze niż 70% mogą nie być całkowicie dokładne. Hipoksemia to choroba polegająca na drastycznym obniżeniu ciśnienia tlenu we krwi pacjenta. Może mieć przebieg przewlekły lub ostry i pojawić się w każdym wieku. Od przebiegu i nasilenia choroby zależy przede wszystkim rodzaj leczenia. Czasami wymagana jest mechaniczna wentylacja płuc, jeżeli hipoksemia jest już poważna. Niezwykle istotna jest rehabilitacja oddechowa oraz odpowiednie odżywianie.
Polecamy: https://wavelo.pl/jak-pozbyc-sie-zakwasow/
Choroby niedotlenienia organizmu
Przyczyną schorzenia może być spadek wentylacji pęcherzyków płucnych. To przyczynia się do zdecydowanie gorszego dotlenienia krwi. Niezwykle problematyczna jest ostra hipoksemia, która może być skutkiem ciężkiego zapalenia płuc, ostrej niewydolności serca, sepsy lub ostrego zapalenia trzustki. Są to dosyć poważne choroby, dlatego trzeba jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który wykona określone badania i wykluczy poszczególne jednostki chorobowe. Hipoksemia powoduje także duszność, dlatego pacjenci mogą mieć problemy ze swobodnym oddychaniem i przyspieszoną pracę serca. Codzienne funkcjonowanie również jest utrudnione, ponieważ jakikolwiek wysiłek fizyczny sprawia niewiarygodny ból, więc ciężko jest cokolwiek zrobić. Mogą pojawić się także takie objawy jak gorączka, kaszel oraz ból w klatce piersiowej. Nigdy nie można bagatelizować niedotlenienia, ponieważ może to niestety doprowadzić do wielonarządowej niewydolności, a w konsekwencji nawet do śmierci.
Przeczytaj: Tlen do inhalacji, czyli kiedy zalecana jest inhalacja tlenem?